< sekcia Zahraničie

Odchádzam z politiky, potvrdil rakúsky exkancelár Kurz

Bývalý rakúsky spolkový kancelár Sebastian Kurz oznamuje, že odchádza z politiky na tlačovej konferencii vo Viedni vo štvrtok 2. decembra 2021. Foto: TASR/AP

Môj život stojí na začiatku novej kapitoly. Budem sa venovať svojmu dieťaťu, vyhlásil s úsmevom na tvári exkancelár.

Viedeň 2. decembra (TASR) - Bývalý rakúsky spolkový kancelár Sebastian Kurz odchádza z politiky. Oznámil to vo štvrtok počas tlačového brífingu, ktorý prenášala televízia ORF.

"Zajtra zvolám predsedníctvo Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) a predložím im svoju rezignáciu. V nasledujúcich týždňoch odovzdám všetky svoje funkcie," vyhlásil Kurz.

Ako dôvod svojho stiahnutia sa z politiky uviedol narodenie potomka.

"Môj život stojí na začiatku novej kapitoly. Budem sa venovať svojmu dieťaťu," vyhlásil s úsmevom na tvári exkancelár.

Na úvod svojho vyhlásenia zdôraznil, že desať rokov v rakúskej politike ho veľa naučilo.

Bývalý rakúsky spolkový kancelár Sebastian Kurz oznamuje, že odchádza z politiky na tlačovej konferencii vo Viedni vo štvrtok 2. decembra 2021.
Foto: TASR/AP


"Som vďačný za všetky skúsenosti a dúfam, že som pomohol Rakúsku vykročiť správnym smerom... Je krásne, keď človek môže hýbať vecami. Zároveň však každý deň musíte podnikať toľko rozhodnutí, že už ráno viete, že urobíte aj chyby. Vaše kroky sú každý deň pod drobnohľadom a máte pocit, ako by ste boli lovená zver," povedal Kurz.

Vo svojom vyhlásení zdôraznil, že byť politikom je podľa neho nevďačné. Na druhej strane "je však krásne" bojovať za niečo, čomu človek verí.

"Chcem sa poďakovať najmä môjmu tímu. Chcem sa poďakovať všetkým ministerkám a ministrom. Chcem sa poďakovať koaličným partnerom FPÖ a Zeleným. Chcem sa poďakovať aj prezidentovi Alexandrovi van der Bellenovi a predsedovi rakúskeho parlamentu Wolfgangovi Sobotkovi. Zároveň ďakujem môjmu nástupcovi, kancelárovi Alexandrovi Schallenbergovi. Predovšetkým však ďakujem voličom. Bez podporovateľov by sme nedokázali nič," povedal odchádzajúci politik.

Bývalý rakúsky spolkový kancelár Sebastian Kurz oznamuje, že odchádza z politiky na tlačovej konferencii vo Viedni vo štvrtok 2. decembra 2021.
Foto: TASR/AP


Na konci svojho vyhlásenia Kurz zopakoval, že uplynulé týždne a mesiace boli v jeho živote náročné.

"Po narodení svojho prvého dieťaťa som si uvedomil, že existujú krásne veci aj mimo politiky," dodal.

Po skončení brífingu neboli plánované nijaké otázky. Jedna novinárka sa však exkancelára krátko pred odchodom opýtala, čo bude robiť teraz.

"Teraz pôjdem do nemocnice po svoju priateľku a svojho syna," povedal Kurz.