Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 13. apríl 2025Meniny má Aleš
< sekcia Zahraničie

Odporcovia dali podnet na coming out dcéry kamerunského prezidenta

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Barbora Vizváryová

Brenda Biyaová na znak odporu voči svojej rodnej krajine zverejnila 30. júna - v posledný deň mesiaca hrdosti na príslušnosť k LGBTQ+ - fotografiu, na ktorej sa bozkáva so svojou partnerkou.

Yaoundé 10. júla (TASR) - Skupina odporcov LGBTQ+ ľudí v Kamerune podala sťažnosť na dcéru kamerunského prezidenta Paula Biyu, ktorá prostredníctvom statusu na sociálnych sieťach oznámila, že má vzťah s osobou rovnakého pohlavia. V Kamerune sú pritom sexuálne vzťahy medzi osobami rovnakého pohlavia nezákonné a trestajú sa odňatím slobody na šesť mesiacov až päť rokov, informovala v stredu agentúra AFP.

Brenda Biyaová na znak odporu voči svojej rodnej krajine zverejnila 30. júna - v posledný deň mesiaca hrdosti na príslušnosť k LGBTQ+ - fotografiu, na ktorej sa bozkáva so svojou partnerkou.

Združenie proti "dekriminalizácii homosexuality", ktoré má v Kamerune údajne 5000 členov, podalo 9. júla na prezidentovu dcéru podnet na prokuratúru pre "propagáciu a podnecovanie k praktizovaniu homosexuality".

V už vymazanom príspevku Brenda Biyaová uviedla: "Som do teba blázon a chcem, aby to svet vedel."

Jej otec, 91-ročný líder Kamerunu, na toto priznanie a vyznanie nereagoval, ale tamojšie médiá už medzičasom odsúdili "pokrytectvo" hlavy štátu.

Vymazanie svojho príspevku na sieti Instagram Brenda Biyaová zdôvodnila tým, že naň dostala veľa negatívnych komentárov, urážok a kritiky, ale aj podporné reakcie od LGBTQ+ komunít.

Alice Nkomová, kamerunská právnička špecializujúca sa na obhajobu LGBTQ+ ľudí, pripomenula, že Brenda Biyaová "riskovala, keď sa postavila proti svojmu otcovi a prezidentovi". Právnička dodala, že ide o otázku ľudských práv, takže ľudia by mali Brendu podporiť, aby umocnili jej posolstvo.

Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch v roku 2022 odsúdila "násilie a zneužívanie", ktorému sú LGBTQ+ ľudia v Kamerune bežne vystavovaní.

FÁBRYOVÁ: Ľudí s obezitou je toľko, že môžme hovoriť o pandémii

V relácii TASR TV Zdravie diskutuje Lucia Illanitzová s lekárkou doc. Ľubomírou Fábryovou.

- Súdna rada SR má na svojom najbližšom zasadnutí naplánovanom na utorok (15. 4.) voliť kandidáta na funkciu predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR.

- Kvetnou nedeľou vstupujú kresťania na Slovensku, ale i vo svete do Veľkého či Svätého týždňa. Ide o najstarší a najvýznamnejší sviatok kresťanského cirkevného roka.

- Tisíce ľudí zo Srbska, Kosova i Bosny a Hercegoviny pricestovali autobusmi na zhromaždenie do Belehradu, ktoré bolo usporiadané na podporu srbského prezidenta Aleksandara Vučiča.

- Premiér SR Robert Fico v sobotu na Úrade vlády (ÚV) SR rokoval s delegáciou amerických kongresmanov, ktorá v rámci cesty po Európe pricestovala na návštevu Slovenska.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár absolvoval 11. a 12. apríla sériu rokovaní na diplomatickom fóre v tureckej Antalyi.

- V rámci osláv Dňa Slovákov v Maďarsku si v sobotu predstavitelia tamojšej slovenskej menšiny pripomenuli 30. výročie založenia Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku (CSSM).

- Austrálsky jazdec Oscar Piastri z McLarenu si vybojoval pole position v sobotňajšej kvalifikácii na Veľkú cenu Bahrajnu F1.

- Otvárací ceremoniál Svetovej výstavy Expo 2025 sa v sobotu konal v japonskom meste Osaka.

- Sýrske ministerstvo vnútra ohlásilo v sobotu zaistenie približne štyroch miliónov tabletiek drogy captagon - stimulantu podobného amfetamínu, ktoré mali byť vyvezené z prístavného mesta Lázikíja.

- Vo väčšine okresov Banskobystrického a Košického kraja, a tiež v okrese Levice treba zo soboty na nedeľu (13. 4.) počítať s mrazom, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda sa rozhodla vyňať smartfóny, počítače a ďalšiu elektroniku z tzv. recipročných ciel.

- Približne dve hodiny trvali rozhovory medzi predstaviteľmi Iránu a Spojených štátov o jadrovom programe Teheránu, ktoré sa v sobotu uskutočnili v Maskate, hlavnom meste Ománu.

- Opozičné KDH dúfa, že prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini by mal zabezpečiť, aby poslanci Hlasu-SD nehlasovali za novelu zákona o predčasnom odchodnom a výsluhovom dôchodku pre prokurátorov, keď ju po vetovaní vráti do Národnej rady (NR) SR.

- Najmenej 46 ľudí utrpelo ľahké zranenia, respektíve mierne podráždenie dýchacích ciest, keď sa v sobotu na výstave modelov vláčikov Miniatur Wunderland v Hamburgu nadýchali dráždivého plynu, ktorý tam vypustil neznámy páchateľ.

- Bratislavské univerzity vítajú snahu rezortu školstva zaviesť pre študentov možnosť výberu medzi písaním záverečnej práce a absolvovaním odbornej stáže.

- Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár viedol v tureckej Antalyi bilaterálne rokovania so svojim ukrajinským náprotivkom Andrijom Sybihom.