Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 11. december 2023Meniny má Hilda
< sekcia Zahraničie

Omikron je už v USA prevládajúcim variantom koronavírusu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Omikron už predstavuje vyše 90 percent nových prípadov na severozápade USA (v regióne nazývanom Pacific Northwest) a väčšinu prípadov na juhu a v častiach Stredozápadu, uviedlo CDC.

Washington 21. decembra (TASR) - Rýchlo sa šíriaci koronavírusový variant omikron je v Spojených štátoch teraz už prevládajúcim variantom a minulý týždeň, za ktorý sú údaje dostupné, tvoril 73,2 percenta nových prípadov nákazy. V pondelok o tom informovali zdravotnícke úrady, na ktoré sa odvolala tlačová agentúra AFP.

Informácie, potvrdené americkým Centrom pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), sú založené na údajoch z týždňa končiaceho v sobotu 18. decembra. Počas predchádzajúceho týždňa tvoril omikron v USA len 12,6 percenta prípadov infekcie.

Omikron už predstavuje vyše 90 percent nových prípadov na severozápade USA (v regióne nazývanom Pacific Northwest) a väčšinu prípadov na juhu a v častiach Stredozápadu, uviedlo CDC.

Táto správa prišla pred utorkovým prejavom amerického prezidenta Joea Bidena o koronavíruse. Tlačová tajomníčka Bieleho domu Jen Psakiová už oznámila, že prezident nemá v pláne "zatvoriť krajinu" a riešiť tak novú vlnu prípadov.

"Tento príhovor má priamo a jasne Američanom vysvetliť výhody očkovania. Chystáme sa zlepšiť jeho dostupnosť a posilniť testovanie," uviedla Psakiová.

Hlavný poradca pre pandémiu v USA Anthony Fauci v nedeľu varoval pred neradostnou zimou, pretože variant omikron spustil rýchlu novú vlnu nákazy po celom svete. "S omikronom bude niekoľko týždňov až mesiacov tejto zimy ťažkých," dodal Fauci.

Napriek náznakom, že omikron nie je nebezpečnejší než vo svete stále dominantný variant delta, prvé údaje ukazujú, že môže byť nákazlivejší a prípadne aj viac odolávať vakcínam.

Omikron prvýkrát hlásili v novembri v Juhoafrickej republike (JAR) a odvtedy ho zistili v desiatkach krajín, čo oslabilo nádeje, že najhoršiu fázu pandémie má svet za sebou.

Po celých Spojených štátoch je v nemocniciach veľmi rušno, pred testovacími centrami stoja dlhé rady ľudí a športové aj zábavné podujatia sa rušia jedno za druhým.

Dostať koronavírus pod kontrolu sa ukázalo ako ťažká úloha v krajine, kde sa z očkovania a nosenia rúšok stali rozvratné politické témy a kde nariadenia federálnej vlády končia v zdĺhavých právnych bitkách.