< sekcia Zahraničie

Opozičná DK podala žalobu na Orbána v súvislosti s kauzou Gruevského

Macedónsky premiér Nikola Gruevski , archívna snímka. Foto: TASR/AP

Maďarská vláda už niekoľko dní klame o úteku macedónskeho expremiéra Nikolu Gruevského, ktorého odsúdili v jeho vlasti, oznámil podpredseda DK a poslanec Európskeho parlamentu Csaba Molnár.

Budapešť 16. novembra (TASR) - Maďarská opozičná strana Demokratická koalícia (DK) podala trestné oznámenie na predsedu vlády Viktora Orbána pre podozrenie z trestného činu napomáhania k ilegálnemu prekročeniu štátnych hraníc. Podľa agentúry MTI to na piatkovej tlačovej konferencii v Budapešti oznámil podpredseda DK a poslanec Európskeho parlamentu Csaba Molnár.

"Maďarská vláda už niekoľko dní klame o úteku macedónskeho expremiéra Nikolu Gruevského, ktorého odsúdili v jeho vlasti. Albánske média informovali o tom, že politik Albánsko opustil vozidlom tamojšieho maďarského veľvyslanectva, čo potvrdila aj albánska polícia," pripomenul Molnár.

Podľa neho to dosvedčuje, že Orbánov kabinet nielenže že schováva odsúdeného kriminálnika, ale že z peňazí maďarských daňových poplatníkov napomáha aj k ilegálnemu prekročeniu hraníc. DK iniciuje prerokovanie tejto kauzy v parlamente, dodal Molnár.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach)