< sekcia Zahraničie

Orbán chce civilizované správanie sa bez zatýkania šéfa MOL

Maďarský premiér a predseda strany Fidesz Viktor Orbán Foto: TASR/AP
Zsolt Hernadi Foto: TASR/AP

Šéfa spoločnosti MOL Zsolta Hernádiho v Chorvátsku podozrievajú, že podplatil bývalého chorvátskeho premiéra Iva Sanadera v záujme získania vplyvu MOL-u v INA a vydalo na neho medzinárodný zatykač.

Budapešť 4. októbra (TASR) - Maďarský premiér Viktor Orbán navrhol Chorvátsku civilizované správanie sa: podľa jeho slov zatýkanie šéfa maďarskej ropnej spoločnosti MOL sa do takéhoto rámca nehodí, zaznelo v dnešnom vystúpení predsedu vlády v maďarskom verejnoprávnom rozhlase Kossuth Rádió.

"Priateľstvo medzi Chorvátskom a Maďarskom je hodnotou, ktorú nemožno narušiť nijakým obchodným konfliktom," konštatoval v súvislosti so sporom medzi MOL-pm a chorvátskym koncernom INA.

Podľa Orbána Chorvátsko aplikovalo neekonomické donucovacie prostriedky, ktoré sú dôvodom k zváženiu, či MOL - s 25-percentným podielom maďarského štátu v spoločnosti - by mal zostať na chorvátskom trhu.

Premiér navrhol, aby Chorvátsko tiež zvážilo prevziať určitý podiel v INA do štátnych rúk.

"Ak sa rozhodnú (Chorváti), že v určitých činnostiach chcú pokračovať so štátnou účasťou, prijmeme to. Existuje však aj civilizovanejší spôsob, v rámci ktorého nie je potrebné nikoho zatýkať a pochybným spôsobom obviňovať," povedal Orbán.

Zároveň zdôraznil, že cieľom Maďarska je ochrániť každého maďarského občana, ale aj to, aby chorvátsky štát pochodil dobre a aby súčasne bolo zachované maďarsko-chorvátske priateľstvo.

Chorvátsko v uplynulých dňoch vydalo na šéfa spoločnosti MOL Zsolta Hernádiho medzinárodný zatykač. Hernádiho podozrievajú, že podplatil bývalého chorvátskeho premiéra Iva Sanadera v záujme získania vplyvu MOL-u v INA.

MOL rozhodne poprel, že by komukoľvek zaplatil úplatok za to, aby v chorvátskej ropnej spoločnosti INA získal práva kontroly.

Maďarská vláda, ktorá je najväčším vlastníkom ropnej spoločnosti MOL, v stredu 2. októbra vyzvala MOL, aby prehodnotil svoje portfólio a pripravila predaj svojich akcií v chorvátskej INA.

Maďarsko namieta: Medzinárodný zatykač na Hernádiho prišiel v chorvátskom jazyku
Maďarské ministerstvo spravodlivosti a verenej správy (KIM) dostalo európsky zatykač na šéfa maďarskej ropnej spoločnosti MOL Zsolta Hernádiho.

Maďarské orgány však čakajú od chorvátskych partnerov opravenú verziu zatykača, pretože ho poslali v chorvátčine, uviedlo KIM vo vyhlásení zverejnenom na Facebooku.

Tlačová referentka ministerstva Anna Isolaová poznamenala, že oficiálnym jazykom medzinárodného zatykača v Maďarsku je maďarčina, angličtina, nemčina, prípadne francúzština.

"Hneď ako dostaneme správny zatykač, postúpime ho na Súd hlavného mesta," dodala.