< sekcia Zahraničie

Prípady v Maďarsku pribúdajú, Orbán: K dispozícii je 10.000 lôžok

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, archívne foto. Foto: EASYFOTO TASR – Ladislav Vallach

Zo zasadnutia operatívneho štábu ďalej vyplynulo, že vláda v stredu rozhodne o regulovanej cene testu na koronavírus. Občania sa budú môcť zaočkovať proti chrípke zadarmo.

Budapešť 12. septembra (TASR) - V Maďarsku je k dispozícii 10.000 voľných nemocničných postelí pre prípad ďalšieho rozšírenia nákazy novým druhom koronavírusu. Od 1. októbra bude povinné meranie telesnej teploty pri vstupe do škôl, vyhlásil predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v sobotu vo videozázname na Facebooku po zasadnutí operatívneho štábu.

Štáb zasadal po tom, čo za uplynulý deň potvrdili v krajine rekordných 916 prípadov nákazy koronavírusom.

Viaceré maďarské médiá si všimli, že Orbán, ako aj všetci členovia štábu, prišli na schôdzku nezvyčajne s nasadenými rúškami. Premiérove rúško zdobila maďarská vlajka a nápis "Coolest Hungarian".

"Cieľom je, aby sme mohli vynútiť nosenie rúšok v obchodoch a v prostriedkoch hromadnej dopravy. Ak ľudia nedodržia nariadenia, tak odteraz budeme musieť uplatniť sankcie," zdôraznil predseda vlády, detaily však nespresnil.

Podľa jeho slov je zatiaľ možné udržať vyučovanie na školách, doposiaľ boli zatvorené iba tri školy a 16 materských škôlok. Zvyšné vzdelávacie zariadenia fungujú viac-menej v bežnom režime.

Zo zasadnutia operatívneho štábu ďalej vyplynulo, že vláda v stredu rozhodne o regulovanej cene testu na koronavírus. Občania sa budú môcť zaočkovať proti chrípke zadarmo.

Orbán podčiarkol, že v sobotu bude rokovať o pandemickom vývoji ešte aj s ekonomickými expertmi.

V súvislosti s ochorením COVID-19 spôsobovaným koronavírusom stúpol v sobotu počet obetí o dva na 633. Celkový počet potvrdených prípadov nákazy dosiahol v krajine 11.825.

spravodajca TASR Ladislav Vallach