< sekcia Zahraničie

Orbán: Kto napadne Poľsko, napadne strednú Európu

Maďarský premiér Viktor Orbán na archívnej snímke. Foto: TASR/AP

Solidarita s Poľskom je aj v záujme maďarského ľudu, zdôraznil Orbán, podľa ktorého je konanie EK voči Poľsku nedôstojné a nespravodlivé.

Budapešť 22. decembra (TASR) - Maďarský premiér Viktor Orbán kritizoval v piatok právne konanie Európskej komisie voči Poľsku, ktoré by mohlo viesť k sankciám voči Varšave z dôvodu ohrozenia základných hodnôt Európskej únie.

Maďarsko podľa Orbána vníma silné Poľsko ako zásadnú súčasť stredoeurópskeho zoskupenia v rámci Únie, a preto bude blokovať akékoľvek kroky, ktoré by viedli k pozastaveniu hlasovacích práv Varšavy v Rade EÚ.

"Kto napadne Poľsko, napadne celú strednú Európu," vyhlásil Orbán vo svojom pravidelnom piatkovom rozhovore pre verejnoprávny rozhlas Kossuth Rádió. Jeho vyjadrenia priniesli agentúry DPA a Reuters.

Solidarita s Poľskom je aj v záujme maďarského ľudu, zdôraznil Orbán, podľa ktorého je konanie EK voči Poľsku "nedôstojné a nespravodlivé". Bez silného Poľska totiž nebude silná stredná Európa. Brusel neberie ohľad na obavy stredoeurópskych štátov a "považuje za problém len to, čo je problémom pre západné štáty", tvrdí predseda maďarskej vlády.

Ide o vôbec prvé právne konanie podľa článku 7 Zmluvy o EÚ v histórii Únie. Dôvodom jeho aktivácie zo strany EK sú reformy justície realizované poľskou vládnou stranou, ktoré z pohľadu komisie ohrozujú zásady právneho štátu a deľbu moci v krajine.

Budapešť už v stredu krátko po rozhodnutí EK avizovala, že bude v Rade EÚ akékoľvek snahy o sankcionovanie Poľska vetovať.