Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 6. jún 2023Meniny má Norbert
< sekcia Zahraničie

Žalobu pre rozhodnutie o povinných kvótach podá aj Maďarsko

Na snímke vľavo priemér Maďarska Viktor Orbán a vpravo premiér SR Robert Fico Foto: TASR/Martin Baumann

Maďarský parlament 17. novembra schválil návrh zákona zaväzujúci vládu, aby sa obrátila na Súdny dvor EÚ a iniciovala zrušenie právnej normy únie o povinnom prerozdeľovaní utečencov na základe kvót.

Budapešť 3. decembra (TASR) - Maďarsko dnes popoludní podá na Súdny dvor Európskej únie žalobu na Radu Európskej únie pre rozhodnutie o povinných kvótach, vyhlásil dnes v Budapešti predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

"Dnešným dňom po stredajšom slovenskom rozhodnutí predloží žalobu európskemu súdu aj Maďarsko," povedal Orbán v úvodnom prejave na XIV. plenárnom zasadnutí Stálej maďarskej konferencie (MÁÉRT).

Maďarský parlament 17. novembra schválil návrh zákona zaväzujúci vládu, aby sa obrátila na Súdny dvor Európskej únie a iniciovala zrušenie právnej normy únie o povinnom prerozdeľovaní utečencov na základe kvót.

Orbán konštatoval, že elita Európy nebezpečne otvorila brány pred prisťahovalcami, ba dokonca organizovala ich prepravu. Podľa jeho slov vznikla bizarná koalícia prevádzačov a ochrancov ľudských práv, ktorú podporujú zvonka aj európski politici.

"Migranti prichádzajú na kontinent v organizovanej forme, ale nekontrolovane, aby ich potom eurobyrokrati na základe kvót rozdelili medzi členské krajiny únie. To je vážna hrozba každému európskemu národu" podotkol.

Premiér zdôraznil, že členské krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) - Maďarsko, Česko, Slovensko a Poľsko - dokázali, že ak sa chce, masa migrantov sa zastaviť dá.

"Krajiny strednej Európy dospeli k spoločnej ochrane hraníc, Maďari pomáhajú strážiť hranice v Slovinsku a čoskoro pôjdu aj do Macedónska," povedal Orbán, podľa ktorého však týmto štáty V4 nespôsobujú radosť každému a dokonca sú terčami útokov a vydierania zo strany krajín, ktoré zmýšľajú inak.

Ako príklad uviedol disciplinárne konania, ktoré EÚ začala v týchto dňoch voči Maďarsku. Podľa predsedu maďarskej vlády je to "pomsta" za to, že sa jeho krajina vzoprela bruselskej prisťahovaleckej politike.