< sekcia Zahraničie

Orbán: Maďarsko sa nikoho nezľakne, presadíme zníženie cien energií

Viktor Orbán, archívne foto Foto: TASR/Michal Svítok

Podľa internetového vydania maďarského denníka Népszabadság Orbán zdôraznil nutnosť zaistenia udržateľného rastu ekonomiky a konkurencieschopnosti.

Budapešť 3. februára (TASR) - Obnovené Maďarsko sa už nikoho nezľakne, vyhlásil dnes maďarský premiér Viktor Orbán v úvode jarného zasadania parlamentu v Budapešti. Súčasne prisľúbil, že ochráni krajinu pred ďalšími útokmi, ktoré pripravuje Brusel a vplyvné nadnárodné spoločnosti v súvislosti s bojom maďarskej vlády proti vysokým režijným nákladom domácností.

Podľa internetového vydania maďarského denníka Népszabadság Orbán zdôraznil nutnosť zaistenia udržateľného rastu ekonomiky a konkurencieschopnosti. Najdôležitejšou výzvou je ale zlepšenie životných podmienok Maďarov, k čomu je potrebné znížiť ceny energií, uviedol Orbán s poznámkou, že tretie znižovanie režijných nákladov domácností musí ešte schváliť parlament.

Podpredseda parlamentnej frakcie opozičnej Maďarskej socialistickej strany (MSZP) Tamás Harangozó v reakcii na Orbánove slová o úspechoch vlády a o dobrom stave krajiny vyhlásil, že premiér zabudol spomenúť prehratý boj o štátny dlh a nehovoril ani o dôvodoch dramatického prepadu kurzu forintu. Podľa socialistov Orbánova vláda - v porovnaní s predchádzajúcimi volebnými obdobiami - zaviedla najviac daní a vyzbierala z nich najviac peňazí.

V parlamentných voľbách 6. apríla podľa Harangozóa voliči zosadia Orbánov kabinet, pretože v Maďarsku žije každý druhý človek v neistote, pol milióna detí hladuje a státisíce rodín žije v chudobe.

Ďalší opoziční politici kritizovali Orbána za netransparentnú dohodu s Moskvou o rozšírení jadrovej elektrárne v Paksi. Predseda ultrapravicového Jobbiku Gábor Vona síce povedal, že jadrová energia v Maďarsku nemá alternatívu a že vzťah s Rusmi je výhodný, súčasne však vyjadril obavy z toho, že sa na projekte "nabalia" podniky blízke vládnej strane Fidesz.