Quantcast
< sekcia Zahraničie

Orbán: Liberáli chcú zlikvidovať životný štýl Európy

Na archívnej snímke zo 17. februára 2022 maďarský premiér Viktor Orbán. Foto: TASR/AP

Orbán v otváracom prejave dvojdňového podujatia, ktorého maďarským organizátorom je Centrum pre základné práva (Alapjogokért Központ), prirovnal liberalizmus Západu ku komunistickej diktatúre.

Budapešť 19. mája (TASR) - Problémom v Amerike i západnej Európe je dominancia progresívnych liberálov. Vyhlásil to vo štvrtok v Budapešti predseda maďarskej vlády Viktor Orbán na najväčšom konzervatívnom podujatí Ameriky, na každoročnej konferencii Conservative Political Action Conference (CPAC), ktorú prvýkrát usporiadali v Európe. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti s odvolaním sa na internetové vydanie týždenníka Magyar Hang.

Orbán v otváracom prejave dvojdňového podujatia, ktorého maďarským organizátorom je Centrum pre základné práva (Alapjogokért Központ), prirovnal liberalizmus Západu ku komunistickej diktatúre. Medzi hosťami konferencie je aj český exprezident Václav Klaus, ktorého predseda maďarskej vlády pri privítaní označil za "intelektuálne najsmelšieho človeka Európy".

Maďarský premiér a predseda strany Fidesz v rozsiahlom prejave pripomenul, ako Maďarsko zvíťazilo nad komunistickým režimom a porazilo liberálov a medzinárodnú ľavicu. "Maďarsko je laboratóriom, v ktorom sme vyvinuli protilátku proti progresívnej dominancii," povedal Orbán, ktorý prezentoval 12-bodový "maďarský recept".

Prvkami tohto receptu je podľa jeho slov okrem iného ísť vlastnou cestou, podporovať cirkvi a rodiny, presadzovať národné záujmy v zahraničnej politike, vybudovať si vlastné médiá či nenechať sa ovplyvniť extrémistickými konšpiračnými teóriami. Orbán tiež podčiarkol význam viery v Boha, pretože "človek musí žiť s vedomím, že raz za svoje činy ponesie zodpovednosť".

Podľa jeho vyjadrenia bude zlomovým rokom rok 2024, pretože vtedy budú voľby "na dvoch frontoch boja za západnú civilizáciu" – v Európskom parlamente i v Spojených štátoch.