< sekcia Zahraničie

Orbán na oslavy sviatku protihabsburskej revolúcie pozval Morawieckého

Na archívnej snímke maďarský premiér Viktor Orbán. Foto: TASR/AP

Orbán v spoločnom videozázname s Morawieckým, ktorý zverejnil v utorok na svojej stránke na Facebooku, vyhlásil, že 15. marec je dňom maďarskej slobody.

Budapešť 15. marca (TASR) - Predseda poľskej vlády Mateusz Morawiecki bude v Budapešti hlavným hosťom ústredných osláv štátneho sviatku vypuknutia protihabsburskej revolúcie z rokov 1848-49, ktoré sa začali v piatok ráno tradičným vztýčením štátnej vlajky s vojenskou poctou na Kossuthovom námestí.

Morawiecki dopoludnia vystúpi s prejavom spolu s premiérom Viktorom Orbánom v záhrade Národného múzea.

Orbán v spoločnom videozázname s Morawieckým, ktorý zverejnil v utorok na svojej stránke na Facebooku, vyhlásil, že 15. marec je dňom maďarskej slobody. "Tento boj za slobodu sme vždy bojovali spolu s Poliakmi," povedal maďarský ministerský predseda, podľa ktorého už aj v polovici 19. storočia bojovali stovky Poliakov na strane Maďarov.

Všetky opozičné strany pripravili pri tejto príležitosti svoje vlastné podujatia v rôznom čase a na rôznych miestach hlavného mesta, avšak o 15.00 h sa uskutoční aj spoločné protivládne protestné zhromaždenie za účasti Jobbiku, Maďarskej socialistickej strany (MSZP), ochranárskej LMP, Demokratickej koalície a strany Momentum. Na Facebooku organizátori demonštrácie prízvukujú, že rok 2019 bude rokom odporu.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach)