< sekcia Zahraničie

Orbán: Od 15. septembra bude hranice strážiť armáda a pohraničná stráž

Viktor Orbán Foto: TASR/AP/MTI

Podľa premiéra nejde o státisíce migrantov, ale o niekoľko desiatok miliónov ľudí.

Budapešť 5. septembra (TASR) - Nové pravidlá prisťahovalectva v Maďarsku začnú platiť 15. septembra, k hraniciam bude vyslaná armáda i pohraničná stráž. Vyhlásil to dnes predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, podľa ktorého však nie je možné dopredu povedať, kedy budú hranice úplne zabezpečené, aj keď Maďarsko robí všetko preto, aby boli.

Podľa agentúry MTI premiér v obci Kötse v Šomodskej župe na tlačovej konferencii ďalej povedal, že bez ochrany hraníc nemá význam žiadne európske opatrenie. "Migráciu treba držať pod kontrolou. Kým sa tak nestane, do Európy prídu desiatky miliónov. O tom zatiaľ politici v Európe váhajú hovoriť," podotkol.

"Tu nejde o státisíce migrantov, ale o niekoľko desiatok miliónov ľudí," zdôraznil premiér a dodal, že zdroje prisťahovalectva sú nevyčerpateľné. "Mnohí nie sú utečencami, ale chcú žiť život, aký žijeme my. Ja tomu rozumiem, ale to je nemožné," konštatoval.

K otázke systému rozdeľovania migrantov na základe určených kvót Orbán vyhlásil, že by chcel počuť argumenty, pretože európska kultúra je postavená na stretoch argumentov. "Čo tým vyriešime, keď rozdelíme desaťtisíce, pričom prichádzajú nespočetné milióny migrantov," položil premiér rečnícku otázku.