< sekcia Zahraničie

Orbán požiadal o to, aby migranti neboli vrátení do Maďarska

Maďarský premiér Viktor Orbán Foto: TASR/AP

Maďarsko v utorok až do odvolania jednostranne prerušilo prijímanie žiadateľov o azyl vracaných z ďalších členských krajín EÚ, argumentujúc, že na to jeho kapacity nestačia.

Budapešť 26. júna (TASR) - Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán požiadal formou listu šéfov Európskej komisie a Európskeho parlamentu, aby ilegálnych migrantov čakajúcich na vrátenie posielali do krajín, v ktorých vstúpili na územie Európskej únie. Podľa agentúry MTI o tom dnes informoval minister zodpovedný za riadenie úradu vlády János Lázár.Maďarsko v utorok až do odvolania jednostranne prerušilo prijímanie žiadateľov o azyl vracaných z ďalších členských krajín EÚ, argumentujúc, že na to jeho kapacity nestačia.

Budapešť bola informovaná, že Rakúsko a desať ďalších členských krajín EÚ chce vrátiť ilegálnych imigrantov do Maďarska, uviedol minister zahraničných vecí. Dodal, že s tým Maďarsko nesúhlasí, pretože títo ilegálni prisťahovalci nevstúpili na územie EÚ v Maďarsku, ale v Grécku, a preto by mali byť vrátení do tejto krajiny."Maďarsko spĺňa všetky právne normy EÚ týkajúce sa ilegálnej migrácie, avšak nie je schopné prijať 16.000 ľudí," zdôraznil minister a dodal, že avizovaný počet migrantov určených na vrátenie do Maďarska môže podľa výpočtov rezortu vnútra v nadchádzajúcom polroku stúpnuť na 200.000.

Podľa jeho slov maďarská vláda je odhodlaná vybudovať avizovanú zátarasu na maďarsko-srbskom hraničnom úseku.