< sekcia Zahraničie

Orbán rokoval s estónskym vicepremiérom aj o spolupráci v rámci V4

Na archívnej snímke Viktor Orban. Foto: TASR/AP

Politici sa zhodli na tom, že je dôležité podporovať národnú ekonomiku, kultúru či vzdelávanie, ako aj na tom, že je nutné zachovávať kresťanskú kultúru a účinne chrániť vonkajšie hranice EÚ.

Budapešť 8. júla (TASR) - Úcta k národom, zachovávanie kresťanskej kultúry, ochrana hraníc či potláčanie migrácie boli hlavnými témami pondelňajšej budapeštianskej schôdzky maďarského premiéra Viktora Orbána s podpredsedom estónskej vlády a ministrom vnútra Martom Helmeom.

Podľa agentúry MTI Orbánov hovorca Bertalan Havasi informoval, že Helme, ktorý je aj predsedom pravicovo-populistickej a euroskeptickej Estónskej konzervatívnej ľudovej strany (EKRE), vyjadril svoj obdiv týkajúci sa Maďarska i jeho spolupráce s krajinami Vyšehradskej štvorky (V4). "Tieto krajiny presadzujú dôležité základné hodnoty v diskusiách o budúcnosti Európy," povedal estónsky vicepremiér.

Politici sa zhodli na tom, že je dôležité podporovať národnú ekonomiku, kultúru či vzdelávanie, ako aj na tom, že je nutné zachovávať kresťanskú kultúru a účinne chrániť vonkajšie hranice Európskej únie (EÚ).

Na rokovaní podľa Havasiho zaznelo, že v Únii je potrebné sprísniť prisťahovaleckú politiku a podporiť európske rodiny v záujme vyriešenia demografických problémov kontinentu.

Orbán a Helme zdôraznili, že Európa by sa mala viac sústrediť na regionálnu spoluprácu, ktorej dobrým príkladom je práve zoskupenie V4.

Spravodajca TASR Ladislav Vallach