< sekcia Zahraničie

Orbán sa stretol s Lukašenkom; chce intenzívnejšie vzťahy krajín

Viktor Orbán Foto: EASYFOTO TASR – Ladislav Vallach

Lukašenko zdôraznil, že obe krajiny musia urobiť všetko pre rozvoj vzájomných vzťahov, ako aj pre rozvoj vzťahov medzi Európskou úniou a Eurázijskou ekonomickou úniou.

Budapešť/Minsk 5. júna (TASR) - Maďarsko-bieloruské politické a hospodárske vzťahy by mali byť intenzívnejšie, vyhlásil v piatok v Minsku predseda maďarskej vlády Viktor Orbán na schôdzke s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom. Informovala o tom agentúra MTI.

V úvode oficiálnej návštevy Bieloruska, na ktorú maďarského premiéra Lukašenko pozval, Orbán povedal, že je prvým maďarským ministerským predsedom, ktorý Bielorusko oficiálne navštívil.

"Dávno dĺžime túto návštevu. Alexander Lukašenko bol naposledy v Maďarsku v roku 1994," dodal Orbán a súčasne vyjadril nádej, že aj toto sa čoskoro zmení.

Medzi Maďarskom a Ukrajinou podľa slov maďarského premiéra nie sú neriešené sporné otázky, neexistuje žiadna politická nezhoda a úcta medzi týmito krajinami je vzájomná.

Orbán sa prihovoril za prehĺbenie vzájomných vzťahov a pripomenul, že Bielorusko je rozvinutou krajinou.

"Maďarsko si vždy ctilo bieloruské strojárstvo, potravinársky priemysel, kultúru i športové výsledky tejto krajiny," povedal Orbán, ktorý podčiarkol, že do Minska pricestoval s úprimnou snahou spolupráce.

Lukašenko zdôraznil, že obe krajiny musia urobiť všetko pre rozvoj vzájomných vzťahov, ako aj pre rozvoj vzťahov medzi Európskou úniou (EÚ) a Eurázijskou ekonomickou úniou (EEU). Bieloruský prezident zdôraznil, že jeho krajina plní všetky svoje záväzky.

Spravodajca TASR Ladislav Vallach