Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 15. jún 2024Meniny má Vít
< sekcia Zahraničie

Orbán sa zhodol s Vučičom na tom, že Maďarsko i Srbsko chcú mier

Na archívnej snímke sprava srbský prezident Aleksandar Vučič a maďarský premiér Viktor Orbán. Foto: TASR/AP

Témami rozhovoru Orbána s Vučičom boli rusko-ukrajinský konflikt, bezpečnostná situácia v Európe i eurointegračná perspektíva západného Balkánu.

Budapešť/Belehrad 19. marca (TASR) - Maďarsko i Srbsko chcú mier. Ich záujmom je zostať mimo vojny, pretože vo vojne nie je možný ekonomický rozvoj. Zhodli sa na tom v sobotu v Belehrade predseda maďarskej vlády Viktor Orbán s prezidentom Srbska Aleksandarom Vučičom, informuje spravodajca TASR s odvolaním sa na správu agentúry MTI.

Témami rozhovoru Orbána s Vučičom, na ktorých sa zúčastnil aj šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó, boli rusko-ukrajinský konflikt, bezpečnostná situácia v Európe, eurointegračná perspektíva západného Balkánu a aktuálne otázky srbsko-maďarskej hospodárskej spolupráce, uviedol hovorca maďarského premiéra Bertalan Havasi.

Predstavitelia oboch štátov v sobotu slávnostne odovzdajú obnovený úsek železničnej trate z Belehradu do Noveho Sadu, ktorý je súčasťou trate z Belehradu do Budapešti. Srbsko začalo v novembri 2017 rozsiahlu modernizáciu železničného spojenia medzi Belehradom a Budapešťou. Ide o prvý spoločný projekt Srbska, Maďarska a Číny.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach)