< sekcia Zahraničie

Orbán: Sme nútení chrániť hranice pred moderným sťahovaním národov

Srbský premiér Aleksandar Vučič (vľavo) a maďarský premiér Viktor Orbán sa rozprávajú pred podpisom bilaterálnej dohody na pôde parlamentu v Budapešti 1. júla 2015. Vučič je na jednodňovej pracovnej návšteve Maďarska. Foto: TASR/AP

Na spoločnom zasadaní vlád Srbska a Maďarska sa hovorilo aj o možnostiach prehĺbenia spolupráce v energetickej oblasti.

Budapešť 1. júla (TASR) - Maďarsko je nútené chrániť svoje južné hranice, avšak tento krok nie je namierený proti Srbsku a srbskému národu. Na spoločnej tlačovej konferencii so srbským premiérom Aleksandarom Vučičom to dnes po zasadaní vlád oboch krajín uviedol predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

Maďarsko, ako zdôraznil hostiteľ podľa tlačovej agentúry MTI, zachová legálne hraničné priechody, ktoré chce rozširovať a modernizovať. Hraničné priechody teda zatvárať nebude, avšak všetkými prostriedkami zabráni nezákonnému prekračovaniu štátnej hranice.

Podľa slov Orbána sa Maďarsko ocitlo v súčasnosti "v kliešťach", pretože nielenže z juhu prichádzajú "ďalšie vlny sťahovania národov", avšak aj západné krajiny zamýšľajú vracať do Maďarska osoby, ktoré ilegálne prekročili ich hranice. Preto "aj keď to akokoľvek nepadne dobre, bez ohľadu na to, že poznáme dôsledky, sme predsa len nútení chrániť južné hranice Maďarska", cituje agentúra maďarského premiéra.

Orbán potvrdil stanovisko maďarskej vlády, že nejde o otázku utečencov či ekonomických prisťahovalcov, ale o novodobé sťahovanie národov, ktoré sa tak skoro neskončí. Podľa jeho názoru je totiž ilúziou, že z afrických krízových oblastí prichádzajú ľudia do Európy iba dovtedy, kým sa tamojšia situácia nespacifikuje. "Nie je to tak," vyhlásil a dodal, že "ak to dopustíme, potom si možno predstaviť moderné sťahovanie národov v rádovo miliónoch, desiatkach miliónov ba i stovkách miliónov" ľudí.

Na margo rozhodnutia Budapešti o vybudovaní dočasného plota na srbsko-maďarskej štátnej hranici maďarský premiér pre srbské médiá uviedol, že jeho cieľom nie je oddeliť obe krajiny a že nádejou zostáva, že nezostane navždy. Plot by však mal zabezpečiť ochranu štátnej hranice. Každý, kto prichádza do Maďarska s dobrou vôľou, tak môže učiniť cez legálne hraničné priechody, avšak vstup do krajiny, ktorý predstavuje hneď prvé porušenie zákona, nebude možný, vyplynulo z Orbánových slov. Otázku plota vníma maďarská vláda ako otázku ochrany hraníc, a nie aspekt bilaterálnych vzťahov, zahraničnopolitickú alebo ľudskoprávnu otázku, dodal.

Urobíme maximum pre zachovanie dobrých susedských vzťahov so Srbskom, ktoré táto otázka nepochybne zaťažuje, povedal maďarský premiér. Orbán súčasne ocenil ekonomickú a finančnú stabilizáciu Srbska a zdôraznil, že Maďarsko má elementárny záujem na stabilite tejto krajiny, pretože nestabilný sused by predstavoval riziko.

Hosť z Belehradu na tlačovej konferencii podčiarkol, že pre jeho krajinu nie je výstavba plota na srbsko-maďarskej štátnej hranici príjemná, aj keď si uvedomuje, že tu nevyrastie kvôli Srbsku.

Aleksandar Vučič vyzdvihol osobitne dobré dvojstranné vzťahy s Maďarskom a podobne hovoril o stabilite a úspešnosti Maďarska ako predpoklade úspešnosti Srbska.

Na margo vlny ilegálnych migrantov sa srbský premiér netajil tým, že jeho krajine spôsobuje obrovské problémy, a uviedol, že sa musí nájsť aj riešenie, ako zabrániť ilegálnemu prekračovaniu macedónsko-srbskej štátnej hranice, na ktorej budú nasadené i termovízne kamery dodané Maďarskom, píše tlačová agentúra APA.

Orbán informoval, že na spoločnom zasadaní vlád oboch krajín sa hovorilo aj o možnostiach prehĺbenia spolupráce v energetickej oblasti, finančníctve a doprave, v sfére výmeny študentov. Uviedol, že Maďarsko prispeje sumou 50 miliónov forintov na obnovu interiéru synagógy v Subotici, a súčasne informoval, že prijal pozvanie na budúcoročné spoločné zasadanie vlád oboch krajín na srbskom území.