Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 24. jún 2024Meniny má Ján
< sekcia Zahraničie

Orbán v rozprave k uzneseniu varoval pred rýchlym prijatím Ukrajiny

Na archívnej snímke maďarský premiér Viktor Orbán. Foto: TASR/AP

Vláda v súčasnosti zastáva názor, že rýchle prijatie Ukrajiny do EÚ by malo nepredvídateľné následky. Zrýchlený vstup Ukrajiny neslúži záujmom Maďarska, ale ani záujmom EÚ, uviedol Orbán.

Budapešť 13. decembra (TASR) - Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán opätovne varoval pred rýchlym prijatím Ukrajiny do Európskej únie. Podľa internetového vydania denníka Népszava to urobil v stredu v maďarskom parlamente v rámci rozpravy k vládnemu návrhu uznesenia o odmietnutí začatí prístupových rokovaní EÚ s Kyjevom, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

"Vláda v súčasnosti zastáva názor, že rýchle prijatie Ukrajiny do EÚ by malo nepredvídateľné následky. Zrýchlený vstup Ukrajiny neslúži záujmom Maďarska, ale ani záujmom EÚ," vyhlásil Orbán.

Podľa premiéra inštitúcie EÚ musia dodržiavať svoje vlastné pravidlá. "Ak európske inštitúcie nebudú tieto pravidlá brať vážne, Únia jednoducho prestane existovať," dodal.

Predsedovia parlamentných frakcií strán vládneho bloku Fidesz-KDNP Máté Kocsis a István Simicskó 6. decembra predložili parlamentu návrh uznesenia, v ktorom odmietajú začatie prístupových rokovaní Ukrajiny s EÚ.

V návrhu uznesenia sa uvádza, že Ukrajina nespĺňa predpoklady na vstup do EÚ, že politika rozširovania EÚ musí zostať objektívnym procesom, ktorý je založený na výkone, a že ukrajinská politika EÚ si vyžaduje strategickú diskusiu o všetkých jej prvkoch.

Podľa Fidesz-KDNP musí maďarský parlament odsúdiť všetky politické a finančné tlaky, ktoré by nútili Maďarsko zmeniť tento svoj suverénny postoj. "Národné zhromaždenie vyzýva vládu, aby zastupovala vyššie uvedené stanovisko v Európskej rade a inštitúciách Európskej únie pri rozhodnutiach súvisiacich s prístupovým procesom Ukrajiny," píše sa v návrhu.

Orbán začiatkom decembra označil za chybu, že EK trvá na tom, aby bola otázka vstupu Ukrajiny do Únie zaradená do programu decembrového summitu lídrov EÚ 14.-15. decembra v Bruseli. Podľa jeho vyjadrenia tento krok ešte nie je dostatočne pripravený.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach)