Quantcast
< sekcia Zahraničie

Orbán vyzval Brusel, aby uhradil výdavky spojené s ochranou hraníc

Na archívnej snímke maďarský premiér Viktor Orbán v Bruseli 21. októbra 2021. Foto: TASR/AP

Maďarské opatrenia boli totiž podľa Havasiho v uplynulom období vzorom pre viaceré európske krajiny.

Budapešť 2. novembra (TASR) - Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán vyzval Európsku komisiu (EK), aby Maďarsku uhradila náklady vynaložené na opatrenia súvisiace s ochranou vonkajších hraníc Únie. Orbán vyslovil túto výzvu v liste, ktorý adresoval predsedníčke EK Ursule von der Leyenovej. Informoval o tom v utorok jeho hovorca Bertalan Havasi, ktorého citovala agentúra MTI.

Maďarské opatrenia boli totiž podľa Havasiho v uplynulom období vzorom pre viaceré európske krajiny. Európe navyše podľa neho hrozí migračná kríza, ktorá môže byť vážnejšia než v roku 2015.

"Som presvedčený, že jedinou zárukou súčasnej krehkej stability je skutočnosť, že Maďarsko spolu s ďalšími členskými krajinami úspešne chráni vonkajšie hranice EÚ," píše Orbán v zmienenom liste. Podľa jeho slov nie je možné ignorovať významné ľudské úsilie a finančné zdroje, ktoré Maďarsko v uplynulých šiestich rokoch vynaložilo na ochranu hraníc Únie.

Maďarský premiér preto opakovane vyzval Brusel, aby Maďarsku uhradil náklady ochrany hraníc, čo doposiaľ EK odmietala, pričom sa odvolávala na zle interpretované a uplatňované pravidlá. Tieto náklady podľa jeho vyjadrenia dosiahli už vyše 590 miliárd forintov (vyše 1,6 miliardy eur).

Oplotený úsek srbsko-maďarských hraníc má 175 kilometrov. Technicky menej komplikovaný, avšak finančne náročnejší plot je aj na vyše 300-kilometrovom úseku hraníc Maďarska s Chorvátskom.

Orbán povedal, že Brusel nedal Maďarsku na budovanie hraničných zábran ani halier. "Aj iné krajiny stavajú ploty, my sme ale boli prví, preto sme hlavnými vinníkmi," dodal maďarský ministerský predseda, podľa ktorého EÚ uhrádza Maďarsku z bezpečnostného fondu len "dosť malý" príspevok na hliadky.