< sekcia Zahraničie

Orbán žiada okamžité odvolanie podpredsedníčky EK Jourovej

Na archívnej snímke Věra Jourová. Foto: TASR/AP

Věra Jourová v rozhovore pre nemecký týždenník vyjadrila názor, že Orbán v Maďarsku buduje chorú demokraciu.

Budapešť 29. septembra (TASR) - Maďarský premiér Viktor Orbán zaslal v utorok list predsedníčke Európskej komisie (EK) Ursule von der Leyenovej, v ktorom oznámil, že pozastavuje spoluprácu s podpredsedníčkou EK pre hodnoty a transparentnosť Věrou Jourovou.

Orbán v liste žiadal okamžité odvolanie Jourovej pre jej vyjadrenia, ktoré podľa neho urazili Maďarov, informovala agentúra MTI.

Věra Jourová v rozhovore pre nemecký týždenník Der Spiegel zverejnenom 25. septembra vyjadrila názor, že Orbán v Maďarsku buduje "chorú" demokraciu. Vyslovila obavy, že maďarská verejnosť si jedného dňa uvedomí, že predchádzajúce parlamentné voľby boli posledné, ktoré možno nazvať slobodnými. "Orbánom presadzovaná demokracia nie je neliberálna, ale jednoducho chorá," povedala.

Podľa Orbána podpredsedníčka EK urazila "maďarských občanov Európskej únie" tým, že o nich tvrdí, že nie sú schopní vytvoriť si vlastný názor. "Sú to pomaly už obvyklé útoky nielen voči demokraticky zvolenej maďarskej vláde, ale aj urážky Maďarska a Maďarov," zdôraznil premiér.

Maďarská ministerka spravodlivosti Judit Vargová vyzvala Jourovú na odstúpenie už v pondelok. Na Facebooku napísala, že vyjadrenia podpredsedníčky protirečia európskym hodnotám a požiadavkám lojálnej spolupráce.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach)