Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 7. apríl 2025Meniny má Zoltán
< sekcia Zahraničie

Organizácia za oslobodenie Palestíny vznikla pred 60 rokmi

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

OOP sa postupne stala stelesnením palestínskeho národného hnutia za oslobodenie a jediným legitímnym zástupcom Palestínčanov na celom svete.

Káhira/Jeruzalem/Bratislava 2. júna (TASR) - Liga arabských štátov na svojom prvom summite v Káhire, ktorý sa konal v januári 1964, iniciovala vytvorenie organizácie, ktorá by zastupovala palestínsky ľud. O štyri mesiace neskôr zasadla prvýkrát koncom mája v Jeruzaleme Palestínska národná rada. Na záver rokovania vyhlásila vznik Organizácie za oslobodenie Palestíny (OOP). V nedeľu 2. júna uplynie 60 rokov od založenia organizácie zastupujúcej Palestínčanov.

Delegáti Palestínskej národnej rady rokovali od 28. mája do 2. júna 1964 v Jeruzaleme. Na záver zasadania oznámili vznik Organizácie za oslobodenie Palestíny (OOP) so zámerom centralizovať vedenie rôznych palestínskych skupín odporu, ktoré boli rozptýlené v mnohých krajinách. OOP sa postupne stala stelesnením palestínskeho národného hnutia za oslobodenie a jediným legitímnym zástupcom Palestínčanov na celom svete.

Rokovania zástupcov rôzneho politického zamerania a zmýšľania v Jeruzaleme pod vedením Ahmada Šuqajrího (stal sa prvým predsedom OOP) boli komplikované. Napriek tomu sa podarilo prijať Palestínsku národnú chartu (Chartu OOP) - listinu definujúcu základné ciele palestínskeho hnutia. Charta proklamovala Palestínu v hraniciach pôvodného britského mandátneho územia ako ´vlasť Arabov´, ktorú je potrebné oslobodiť spod sionizmu. Primárnym cieľom oslobodzovacieho hnutia bolo vytvorenie Palestínskeho štátu a zničenie štátu Izrael.

Po šesťdňovej arabsko-izraelskej vojne v júni 1967 začalo v OOP dominovať militantné hnutie Fatah, vedené Jásirom Arafatom. O dva roky neskôr, v roku 1969 sa stal predsedom OOP, ktorým bol až do svojej smrti v roku 2004.

Od konca 60. rokov 20. storočia podnikala OOP útoky na Izrael zo svojich základní v Jordánsku. V roku 1971 však po konflikte s kráľom Husajnom bola nútená presídliť sa z Jordánska a svoje sídlo presunula do Libanonu, odkiaľ pokračovala v partizánskych a teroristických akciách proti Izraelu. V súčasnosti sa sídlo OOP nachádza v meste Ramalláh na Západnom brehu Jordánu.

V roku 1974 vyzval Arafat na zastavenie útokov OOP na ciele mimo Izraela, ako súčasť plánu na získanie medzinárodného uznania a legitimity. V októbri toho istého roku uznala Liga arabských štátov OOP za "jediného legitímneho zástupcu palestínskeho ľudu" a udelila jej plné členstvo. O mesiac neskôr, 22. novembra 1974, získala Organizácia za oslobodenie Palestíny v OSN štatút pozorovateľa. Od roku 2012 OOP zasadá v OSN ako nečlenský štát Palestína a je signatárom zmlúv OSN, ako aj dohôd s Izraelom.

V roku 1988 Jásir Arafat vyhlásil, že OOP sa zrieka terorizmu a podporuje právo všetkých strán, vrátane Izraela, na život v mieri. Organizácia za oslobodenie Palestíny sa v tomto období súčasne vzdala svojho primárneho a dlhodobého cieľa zničiť štát Izrael a uznala právo na jeho existenciu, pričom akceptovala dvojštátne riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu, teda existenciu dvoch štátov - Izraela a Palestíny.

Prelom vo vzájomných izraelsko-palestínskych vzťahoch nastal 13. septembra 1993, keď bola pred sídlom amerického prezidenta vo Washingtone podpísaná mierová zmluva. Palestínci uznali existenciu Štátu Izrael a ten naopak uznal OOP za legitímneho zástupcu palestínskeho ľudu a prestal ju vnímať ako teroristickú organizáciu. Výnimočnosť okamihu umocňovalo aj historické podanie rúk izraelského premiéra Jicchaka Rabina a palestínskeho vodcu Jásira Arafata, ktoré nasledovalo vzápätí po podpise Deklarácie o zásadách palestínskej autonómie.

Hlavným výkonným orgánom Organizácie za oslobodenie Palestíny je Výkonný výbor, ktorý zastupuje OOP na medzinárodnej úrovni. Po smrti Jásira Arafata sa jeho predsedom v novembri 2004 stal Mahmúd Abbás, ktorý zároveň zastáva funkciu palestínskeho prezidenta.

- Stredné školy zostanú v pondelok v dôsledku hrozieb v meste Duisburg v nemeckej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko zatvorené, uviedla tamojšia polícia.

- Hokejisti Montrealu zvíťazili v noci na pondelok v zámorskej NHL na ľade Nashvillu 2:1 a posilnili si pozíciu v boji o play off.

- Ministri zahraničných vecí skupiny G7 spolu so šéfkou diplomacie EÚ Kajou Kallasovou vyjadrili v nedeľu hlboké znepokojenie nad nedávnymi rozsiahlymi vojenskými cvičeniami Číny v blízkosti Taiwanu, ktoré označili za provokáciu.

- Britské námorníctvo objavilo v mori pri pobreží Veľkej Británie niekoľko ruských špionážnych senzorov. Niektoré zariadenia sa našli na morskom dne, zatiaľ čo iné vyplavilo na breh.

- Približne desať projektilov bolo v nedeľu večer okolo 21.00 h miestneho času (20.00 h SELČ) vypálených z palestínskeho Pásma Gazy na územie Izraela. Väčšinu z nich sa podarilo zlikvidovať, oznámila izraelská armáda.

- Srbský prezident Aleksandar Vučič v nedeľu večer poveril málo známeho profesora medicíny Djura Macuta zostavením vlády, ktorú by mal do 18. apríla potvrdiť aj parlament.

- Vo veku 29 rokov zomrela v nedeľu na rakovinu česká speváčka a herečka Anna Slováčková, dcéra speváčky a herečky Dagmar Patrasovej a saxofonistu Felixa Slováčka. Informoval o tom server denníka Blesk, ktorému to potvrdil samotný Slováček, ako aj portál denikn.cz.

- Zvolenskí hokejisti prehrali tretí semifinálový zápas play off Tipos extraligy. Doma nestačili na Košice po výsledku 1:4.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu odsúdil pokračujúce ruské útoky na Ukrajinu, ktoré podľa neho svedčia o nedostatočnom medzinárodnom tlaku na Moskvu.

- Na približne 93 veľkých farmách v blízkosti ohnísk nákazy slintačky a krívačky sa od budúceho týždňa vykonajú vstupné kontroly zamerané na dodržiavanie aktuálne platných nariadení.

- Ruský hokejista Alexander Ovečkin strelil v nedeľu svoj 895. gól v základnej časti zámorskej NHL a prekonal tým historický rekord.

- Aktuálne nie je evidované podozrenie na rozšírenie slintačky do ďalších ohnísk. Po nedeľnom zasadnutí Ústredného krízového štábu o tom informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD). Za prioritu považuje zabrániť prípadnému rozšíreniu nákazy.

- Rakúsky CBRN dekontaminačný modul ukončil v nedeľu činnosť pri slintačke a krívačke na území SR. Pôsobil tu od 26. marca. Informovalo o tom Ministerstvo vnútra (MV) SR na svojom webe.

- Na väčšine územia Slovenska sa očakáva mráz, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal výstrahy prvého stupňa, platiť budú od nedele 22.00 h do pondelka (7. 4.) 8.00 h.

- Hasiči v Severnom Írsku likvidujú následky rozsiahleho požiaru, ktorý v noci na nedeľu zachvátil lesné porasty v juhovýchodnej časti tejto zeme Spojeného kráľovstva, zatiaľ čo narastajú obavy z nezvyčajne teplého a suchého počasia.

- Futbalisti FC Liverpool nevyužili po sobotnej remíze Arsenalu s Evertonom (1:1) možnosť zvýšiť náskok na čele tabuľky Premier League. V nedeľnom zápase 31. kola prekvapivo prehrali na ihrisku Fulhamu 2:3.

- Spoločnosť Honda v spolupráci s americkými spoločnosťami otestuje na obežnej dráhe Zeme technológiu výroby obnoviteľnej energie. V prípade úspešného testu ju plánuje nasadiť aj na povrchu Mesiaca.

- Prvý nový cestný priechod východne od londýnskeho mosta Tower Bridge za uplynulých 33 rokov otvoria v pondelok v britskom hlavnom meste. Silvertownský tunel spojí štvrť Silvertown s Greenwichským polostrovom a povedie popod rieku Temža.

- Washington zruší všetky víza držiteľom juhosudánskeho pasu a znemožní nové príchody z tejto krajiny do Spojených štátov, vyhlásil americký minister zahraničia Marco Rubio.

- Ak sa daň z finančných transakcií stane témou diskusie na koaličnej rade, minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Samuel Migaľ (nezávislý) je pripravený podporiť jej zrušenie alebo výraznú úpravu. Uviedol to v televízii Joj 24.