< sekcia Zahraničie

Na protestoch v Hongkongu sa zišlo 800 tisíc účastníkov

Šesť mesiacov od začiatku protivládnych protestov v Hongkongu sa v tejto finančnej metropole začala v nedeľu 8. decembra 2019 najväčšia demonštrácia za uplynulé týždne. Na snímke desaťtisíce ľudí sa vydali popoludní miestneho času z parku Victoria Park v centre mesta na protestný pochod. Foto: TASR/AP

Najnovšia masová demonštrácia sa konala šesť mesiacov od začiatku protivládnych protestov v Hongkongu. Demonštranti oblečení prevažne v čiernom kričali svoje známe heslo "Sloboda pre Hongkong".

Hongkong 8. decembra (TASR) - Organizátori nedeľňajšieho veľkého prodemokratického pochodu v Hongkongu oznámili, že sa na ňom zúčastnilo približne 800.000 ľudí, čo je najvyšší počet za niekoľko mesiacov. Informovala o tom agentúra AFP.

"Mali sme 800.000 účastníkov," povedal Eric Lai z Občianskeho frontu pre ľudské práva (CHRF) novinárom večer miestneho času, keď boli v uliciach ešte stále veľké davy.

Hongkonská polícia, ktoré zvyčajne udáva oveľa nižšie odhady účasti na protestoch, tentoraz podľa agentúry DPA odhadla počet účastníkov na 183.000.

Najnovšia masová demonštrácia sa konala šesť mesiacov od začiatku protivládnych protestov v Hongkongu. Demonštranti oblečení prevažne v čiernom kričali svoje známe protestné heslo "Sloboda pre Hongkong" a niesli transparenty so svojimi požiadavkami. Ďalší mávali vlajkami USA, Taiwanu či Británie.

Vysoká účasť podľa DPA naznačuje, že protestné hnutie aj po pol roku podporuje veľká časť hongkonského obyvateľstva. Ukázali to aj pred dvoma týždňami výsledky komunálnych volieb, pri ktorých prodemokratický tábor zaznamenal prekvapivo výrazné víťazstvo a ovládol 17 z 18 okresných rád.

Správkyňa Hongkongu Carrie Lamová ani po takomto politickom neúspechu neurobila voči protestujúcim žiadne ústupky. Pozorovatelia očakávajú, že demonštrácie budú pokračovať.

Šesť mesiacov od začiatku protivládnych protestov v Hongkongu sa v tejto finančnej metropole začala v nedeľu 8. decembra 2019 najväčšia demonštrácia za uplynulé týždne. Na snímke desaťtisíce ľudí sa vydali popoludní miestneho času z parku Victoria Park v centre mesta na protestný pochod.
Foto: TASR/AP


Organizátori z CHRF vyzvali pred nedeľňajšou akciou na pokojný protest. Účastníci sa podľa nich mali vyvarovať potýčkam s políciou, ktorá nedeľňajší pochod na rozdiel od mnohých demonštrácií z uplynulých mesiacov nezakázala. Napriek tomu sa niektorí demonštranti pokúšali vytvárať blokády ulíc.

Polícia pred demonštráciou varovala, že hoci bol pochod povolený, v prípade vypuknutia násilností ho zastaví. Oznámila tiež, že dostala informácie o plánovaní útoku na jej príslušníkov a v súvislosti s tým zadržala 11 osôb pre nepovolenú držbu strelnej zbrane.

Pri raňajšej razii zhabali radikálnym demonštrantom zbrane vrátane jednej pištole, ktoré mali byť podľa polície použité na vyvolanie chaosu na protestom pochode.

Počas protestov v uplynulých mesiacoch dochádzalo opakovane k závažným zrážkam. Podľa miestnych médií policajti doposiaľ zadržali približne 6000 demonštrantov.

Hongkongom, ktorý je osobitnou administratívnou oblasťou Číny, otriasajú protivládne protesty od 9. júna. Demonštranti pôvodne žiadali, aby vláda stiahla sporný návrh zákona, ktorý by umožnil osoby podozrivé zo spáchania trestného činu vydávať do pevninskej Číny. Medzičasom sa protesty týkajú najmä zasahovania Číny do osobitného autonómneho štatútu Hongkongu, ktorý je založený na hesle "jedna krajina, dva systémy".