Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Zahraničie

OSN:Desiatky krajín je nespokojných s porušovaním ľudských práv v Číne

Čínsky prezident Si Ťin-pching, vľavo, sa pozerá, ako bývalému čínskemu prezidentovi Chu Ťin-tchaovi pomáhajú opustiť sálu počas záverečného ceremoniálu 20. národného kongresu vládnucej komunistickej strany Číny vo Veľkej sále ľudu v Pekingu, v sobotu 22. októbra 2022. Foto: TASR / AP

Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) v auguste zverejnil správu o regióne Sin-ťiang, v ktorej uvádza možné zločiny proti ľudskosti voči Ujgurom a ďalším menšinám.

New York 1. novembra (TASR) - Päťdesiat krajín v pondelok na pôde Rady pre ľudské práva OSN vyjadrilo znepokojenie v spojitosti s prípadmi porušovania ľudských práv Ujgurov a ďalších prevažne moslimských menšín v čínskom regióne Sin-ťiang. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) v auguste zverejnil správu o regióne Sin-ťiang, v ktorej uvádza možné zločiny proti ľudskosti voči Ujgurom a ďalším menšinám.

Peking tieto obvinenia odmieta a tvrdí, že bojuje proti terorizmu v tomto regióne a usiluje sa o jeho rozvoj.

"Takéto závažné a systematické prípady porušovania ľudských práv nemôžu byť zdôvodnené bojom proti terorizmu," uviedli krajiny vo vyhlásení. Signatári, medzi ktorými sú Británia, Francúzsko, Japonsko, Izrael, Turecko USA i Česká republika a Slovensko, vyjadrili znepokojenie nad tým, že Čína o zisteniach správy OHCHR odmieta rokovať.

Krajiny vyzvali Peking, aby zaviedol do platnosti odporúčania tejto správy. Medzi ne patria podniknutie primeraných krokov s cieľom prepustiť svojvoľne zadržané osoby či umožnenie bezpečného spojenia a opätovného zjednotenia rozdelených rodín.

Rada OSN pre ľudské práva sa začiatkom októbra rozhodla, že sa nebude zaoberať tvrdeniami o prenasledovaní Ujgurov a ďalších menšín v čínskej provincii Sin-ťiang. Urobila tak po intenzívnom nátlaku zo strany Pekingu.

Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) v pondelok požiadala Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva, aby sa opätovne pokúsil čo najskôr otvoriť diskusiu o tomto prenasledovaní.