< sekcia Zahraničie

OSN je znepokojená počtom obetí pri protestoch v Iráne

Vodiči blokujú cestu na protest zvýšeniu ceny benzínu v centre iránskeho meste Isfahán 16. novembra 2019. FOTO TASR/AP Foto: TASR

Protesty v Iráne vypukli v piatok po oznámení o zvýšení cien benzínu o 50 percent a zavedení prídelového systému.

Irán 19. novembra (TASR) - Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva vyjadril v utorok znepokojenie nad správami, že voči protestujúcim v Iráne sa použila ostrá munícia, čo si vyžiadalo značný počet mŕtvych po celej krajine. Informovala o tom agentúra AFP.

"Obzvlášť sme znepokojení tým, že použitie ostrej munície si vyžiadalo značný počet mŕtvych po celej krajine," uviedol pre novinárov hovorca úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva Rupert Colville. Dodal, že počet obetí sa ťažko overuje - sčasti aj pre vládou nariadené vypnutie internetu, ktoré trvá od soboty.

Protesty v Iráne vypukli v piatok po oznámení o zvýšení cien benzínu o 50 percent a zavedení prídelového systému. Vláda vyhlásila, že pomocou týchto opatrení chce pomôcť občanom, ktorí sa ocitli vo finančných problémoch v čase ekonomickej krízy.

Rozhnevaní protestujúci zablokovali vo väčších iránskych mestách dopravu a príležitostne sa dostávali aj do potýčok s políciou.

Podľa iránskych médií prišlo od piatku o život pri demonštráciách deväť ľudí. Sú medzi nimi štyria demonštranti, traja príslušníci revolučných gárd a dvaja policajti. Približne 1000 ľudí bolo zatknutých, dodala agentúra DPA.