Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Zahraničie

OSN: Junta v Mjanmarsku je zodpovedná aj za zabíjanie a mučenie detí

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Ukrutné útoky junty voči deťom podčiarkujú podlosť generálov a ich ochotu spôsobovať obrovské utrpenie nevinným obetiam v snahe zotročiť ľudí, uviedol osobitný spravodajca OSN pre ľudské práva.

Nepjito 15. júna (TASR) - Najmenej 382 detí bolo v Mjanmarsku zabitých alebo zmrzačených a 250.000 bolo vysídlených v dôsledku leteckých a delostreleckých útokov, ku ktorým došlo od vtedy, ako vlani prevzala moc v krajine vojenská junta. Vyplýva to zo správy osobitného spravodajcu OSN pre ľudské práva v Mjanmarsku Toma Andrewsa, ktorá bola zverejnená v utorok a opiera sa o údaje agentúr OSN aj dáta ďalších humanitárnych a ľudskoprávnych organizácií. TASR prevzala správu z agentúry Reuters.

Maloleté osoby boli podľa správy počas vypočúvania bité, vytrhávali im vytrhali nechty či zuby, niektoré museli znášať dokonca fingované popravy. OSN má podľa Andrewsa informácie o 142 deťoch, ktoré boli mučené vojakmi, policajtmi a príslušníkmi milícií podporujúcimi mjanmarskú armádu. Objavili sa tiež neoverené správy o náraste detskej práce.

"Ukrutné útoky junty voči deťom podčiarkujú podlosť generálov a ich ochotu spôsobovať obrovské utrpenie nevinným obetiam v snahe zotročiť ľudí," uviedol Andrews vo vyhlásení. "Útoky junty na deti sú zločinmi proti ľudskosti a vojnovými zločinmi," dodal.

Andrews vyzval krajiny sveta, aby prijali koordinované opatrenia na finančnú izoláciu junty a zaviazali sa k "dramatickému navýšeniu" humanitárnej pomoci. Členské štáty OSN "musia reagovať na krízu v Mjanmarsku s rovnakou naliehavosťou, s akou reagujú na krízu na Ukrajine", apeloval.

Mjanmarská armáda vlani 1. februára zvrhla vládu, pričom zadržala zvolených lídrov vrátane faktickej premiérky Aun Schan Su Ťij a prezidenta Win Mjina a tvrdo zakročila voči ich oponentom. Predstavitelia junty obvinenia z násilností voči obyvateľstvu odmietajú.

Bezpečnostné sily zabili od prevratu najmenej 1900 ľudí a viac ako 13.500 svojvoľne zadržali; a to vrátane politikov, novinárov či právnikov, uviedla podľa agentúry AFP vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová. Dodala, že vo väzbe sa momentálne nachádza najmenej 10.500 ľudí. Vyše milióna obyvateľov bolo vysídlených a ďalších 14 miliónov naliehavo potrebuje humanitárnu pomoc.