Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. september 2023Meniny má Cyprián
< sekcia Zahraničie

OSN: Kyjev a Moskva sa opäť navzájom obviňovali z útoku na priehradu

Námestník generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti Martin Griffiths. Foto: TASR/AP

Ukrajinský veľvyslanec pri OSN Serhij Kyslycja obvinil Moskvu z odpálenia bomby hromadného ničenia. Hovoril o akte ekologického a technologického terorizmu.

New York 7. júna (TASR) - Ukrajina a Rusko sa počas utorňajšieho mimoriadneho zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) v New Yorku opäť navzájom obvinili z útoku na Kachovskú priehradu na juhu Ukrajiny. TASR správu prevzala z agentúr DPA a Reuters.

Ukrajinský veľvyslanec pri OSN Serhij Kyslycja obvinil Moskvu z odpálenia "bomby hromadného ničenia". Hovoril o "akte ekologického a technologického terorizmu".

Na druhej strane podľa ruského veľvyslanca pri OSN Vasilija Nebenziu išlo o zámernú sabotáž, ktorú vykonal Kyjev", a ktorá by sa mala označiť za "vojnový zločin alebo teroristický čin".

Ani jeden z nich pre svoje tvrdenia neposkytol žiadne dôkazy, píše Reuters.

O mimoriadne zasadnutie BR OSN požiadalo Rusko aj Ukrajina.

Na otázku, či Spojené štáty vedia, kto je za zničenie priehrady zodpovedný, zástupca amerického veľvyslanca pri OSN Robert Wood ešte pred samotným zasadnutím povedal: "Vôbec si nie sme istí. Domnievame sa, že v najbližších dňoch budeme mať viac informácií". Podľa neho však nedáva zmysel, aby Ukrajina také niečo urobila svojmu vlastnému ľudu a svojmu územiu.

Generálny tajomník OSN António Guterres ešte pred zasadnutím uviedol, že OSN nemá nezávislé informácie o okolnostiach, ktoré viedli k zničeniu Kachovskej priehrady. "Jedna vec je však jasná. Je to ďalší zničujúci dôsledok ruskej invázie na Ukrajinu," uviedol.

Námestník generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti Martin Griffiths na zasadnutí BR OSN povedal, že "úplný rozsah katastrofy sa naplno prejaví až v najbližších dňoch".

"Už teraz je však jasné, že to bude mať vážne a ďalekosiahle následky pre tisíce ľudí na juhu Ukrajiny na oboch stranách frontovej línie," dodal.