Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. marec 2024Meniny má Albín
< sekcia Zahraničie

OSN odsúdila pokusy o spochybnenie výsledkov volieb v Guatemale

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Protikorupčný kandidát Bernardo Arévalo, ktorý sa má ujať funkcie 14. januára, čelí od svojho prekvapivého víťazstva náporu právnych problémov vrátane pokusov pozastaviť činnosť jeho strany.

Ženeva 9. decembra (TASR) - Šéf OSN pre ľudské práva v sobotu vyjadril poľutovanie nad "pretrvávajúcimi a systematickými" pokusmi o spochybnenie výsledkov prezidentských volieb v Guatemale, a vyzval na rešpektovanie vôle voličov.

Protikorupčný kandidát Bernardo Arévalo, ktorý sa má ujať funkcie 14. januára, čelí od svojho prekvapivého víťazstva v druhom kole volieb v auguste náporu právnych problémov vrátane pokusov pozastaviť činnosť jeho strany Semilla a zabrániť mu v prevzatí moci, informuje tlačová agentúra AFP.

Prokurátorka Leonor Moralesová uviedla, že zvolenie politického outsidera Arévala, jeho podpredsedu a poslancov je "neplatné" vzhľadom na "anomálie" pri sčítavaní hlasov v prvom kole volieb, ktoré sa konalo v júni.

Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk vyjadril znepokojenie nad "pretrvávajúcimi a systematickými pokusmi generálnej prokuratúry v Guatemale podkopať výsledky všeobecných volieb, a to bez ohľadu na vôľu voličov".

Zdôraznil, že súdne prenasledovanie a zastrašovanie volebných úradníkov alebo zvolených predstaviteľov je neprijateľné. Arévalov triumf a jeho sľub, že bude bojovať proti korupcii, sú v Guatemale všeobecne vnímané ako hrozba pre etablovanú politickú elitu.

Po tom, ako sa prokuratúra snažila anulovať výsledky volieb na základe obvinení z "pokusu o prevrat", guatemalský volebný súd v piatok potvrdil, že výsledky sú "nezmeniteľné".

"Je povzbudzujúce, že napriek dlhému zoznamu súdnych a politických opatrení niektorých orgánov, ktoré jednoznačne narúšajú integritu volebného procesu a porušujú princípy právneho štátu a demokracie, sa ľudia postavili za svoje práva a proti tomu, čo vnímajú ako krádež svojej politickej vôle," povedal Türk.

Činiteľ vyzval guatemalské orgány, aby vždy zachovávali a dodržiavali všetky ľudské práva vrátane slobody prejavu a slobody pokojného zhromažďovania sa.

"Opätovne vyzývam príslušné orgány vrátane súčasného prezidenta, ako aj súdnictvo, aby prijali opatrenia na zachovanie právneho štátu a zabezpečili rešpektovanie výsledkov volieb, a tým aj vôle väčšiny guatemalského ľudu. Je veľmi dôležité zabezpečiť demokraciu a dodržiavanie ľudských práv," dodal Türk.