Quantcast
< sekcia Zahraničie

OSN ostro odsúdila zabitie palestínskej novinárky

Na snímke rodinní príslušníci a priatelia zosnulej novinárky Šírín abú Aklaovej sledujú správy o jej smrti 11. mája 2022 v Jeruzaleme. Foto: TASR/AP

Novinárka prišla o život počas prestreliek v utečeneckom tábore Džanín, ktoré vypukli medzi izraelskými jednotkami a ozbrojenými Palestínčanmi.

New York 14. mája (TASR) - Bezpečnostná rada OSN v piatok ostro odsúdila zabitie novinárky palestínsko-amerického pôvodu Šírín abú Aklaovej a vyzvala na "okamžité, dôkladné, transparentné, poctivé a nestranné vyšetrenie" prípadu. Informovala o tom v sobotu agentúra AP.

Tlačové vyhlásenie schválilo 15 členov rady po tom, čo z neho na podnet Číny a Ruska vypustili časť textu zdôrazňujúceho dôležitosť slobody médií a potrebu zaistiť ochranu novinárov pôsobiacich v nebezpečných oblastiach, uviedla agentúra s odvolaním sa na nemenovaný zdroj z diplomatického prostredia.

Vo vyhlásení sa píše, že "novinári by mali byť chránení rovnako ako civilisti".

Novinárka prišla o život počas prestreliek v utečeneckom tábore Džanín, ktoré vypukli medzi izraelskými jednotkami a ozbrojenými Palestínčanmi. Obe strany sa teraz navzájom obviňujú zo zodpovednosti za smrteľné zranenie novinárky.

Televízia al-Džazíra, pre ktorú Aklaová pracovala, označuje incident z Džanínu za úmyselné "chladnokrvné" zabitie a viní zaň izraelských vojakov. Podobný postoj zastáva aj palestínske vedenie i radoví Palestínčania.

Spojené štáty, Európska únia a Organizácia Spojených národov podporili výzvy na dôkladné vyšetrenie tohto incidentu, palestínska samospráva však odmietla spoločné vyšetrovanie, ktoré navrhol Izrael.