Ženeva 28. augusta (TASR) - Organizácia Spojených národov (OSN) vo štvrtok vyzvala celé odvetvie zaoberajúce sa sociálnymi sieťami, aby dizajn týchto platforiem zaručoval bezpečnosť detí. Vyjadrenie prišlo deň po tom, ako sa americký technologický gigant Meta dohodol na urovnaní sporu s 29 americkými štátmi. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.
Meta v stredu súhlasila so zaplatením maximálne 16,68 miliardy dolárov v rámci urovnania sporu, ktorý sa týkal návykovosti platforiem Facebook a Instagram u detí, zavádzania spotrebiteľov o ich bezpečnosti a neoprávneného zhromažďovania osobných údajov detí.
„Deti by nemali musieť čakať na súdny proces, aby boli na internete v bezpečí,“ uviedol vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk na sieti X.
„Zmeny v dizajne, ktoré sa spoločnosť Meta teraz zaviazala zaviesť vo svojich aplikáciách sociálnych sietí, sú v súlade s tým, čo požaduje môj úrad. Ešte tam však úplne nie sme,“ pokračoval.
„Bezpečný dizajn by sa mal uplatňovať v celom odvetví. Vlády musia zintenzívniť svoje úsilie namiesto toho, aby čakali, kým súdy a spoločnosti začnú konať,“ dodal Türk.
Vysoký komisár už v máji vyzval vlády a technologické firmy na prijatie prísnejších opatrení s cieľom zaistiť, aby sa online platformy stali bezpečnejšími miestami pre deti, a to prostredníctvom lepšieho dizajnu, ochrany údajov, regulácie, dohľadu a zodpovednosti.
Türk vtedy zdôraznil, že ak sa pozornosť sústredí iba na vekové obmedzenia, tak sa dizajny a algoritmy, ktoré tieto platformy robia nebezpečnými, nezmenia. Komisár na základe doterajších skúseností tiež skonštatoval, že zákazy sa dajú ľahko obísť, a vyjadril obavy, že by mohli deti dokonca zaviesť na rizikovejšie a ešte slabšie monitorované platformy.
Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) už skôr v tomto roku vypracoval súbor desiatich usmernení s názvom „Ako správne zaistiť bezpečnosť detí na internete“. Podľa AFP bolo medzi nimi okrem iného aj zaistenie maximálnej ochrany údajov detí v rámci predvolených nastavení. Organizácia taktiež zdôraznila, že zameriavanie sa na deti na komerčné účely na základe digitálnych záznamov „by nemalo byť povolené“.
V usmerneniach sa tiež uvádzalo, že opatrenia by mali podliehať nezávislému dohľadu a mali by existovať právne dôsledky, ktoré budú pôsobiť odradzujúco.