Quantcast
< sekcia Zahraničie

OSN: V Bielorusku je takmer 1300 politických väzňov

Na archívnej snímke bieloruský prezident Alexander Lukašenko. Foto: TASR Martin Baumann

Režim bieloruského lídra Alexandra Lukašenka jej tvrdenia odsúdil ako vzdialené realite a zámerne skreslené.

Ženeva 23. septembra (TASR) - Organizácia Spojených národov v piatok upozornila na zhoršujúcu sa situáciu v oblasti dodržiavania ľudských práv v Bielorusku. Tamojšie úrady podľa OSN vedú rozsiahlu kampaň voči občianskej spoločnosti, v dôsledku ktorej bolo z politických dôvodov uväznených už takmer 1300 ľudí.

"(V Bielorusku) pretrváva atmosféra represií..., v rámci ktorej dochádza k vážnemu porušovaniu občianskych a politických práv a rozmáha sa beztrestnosť" pre páchateľov takýchto činov, uviedla podľa agentúry AFP úradujúca vysoká komisárka pre ľudské práva Nadá Nášifová vo vyhlásení určenom pre Radu OSN pre ľudské práva so sídlom v Ženeve.

Situácia v Bielorusku sa podľa nej zhoršuje, pričom tamojšie úrady vedú "masívne represie" voči občianskej spoločnosti a nezávislým médiám.

Režim bieloruského lídra Alexandra Lukašenka jej tvrdenia odsúdil ako vzdialené realite a zámerne skreslené.

Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) monitoruje situáciu v Bielorusku od sporných prezidentských volieb z augusta 2020, v ktorých bol Lukašenko napriek rozsiahlemu odporu obyvateľstva zvolený na šieste funkčné obdobie.

Podľa zistení OHCHR bolo medzi májom 2020 a májom 2021 v tejto postsovietskej republike zadržaných najmenej 37.000 ľudí. Mnohí z nich boli neskôr prepustení, ale zatýkanie stále pokračuje.

Nášifová v piatok uviedla, že od marca sa počet zadržiavaných osôb v Bielorusku na základe politicky motivovaných obvinení zvýšil z 1085 na 1286. Sú medzi nimi opoziční kandidáti, politickí aktivisti, obhajcovia ľudských práv, odborári, novinári či účastníci protestov. Úrady voči nim často vznášajú obvinenia z "extrémistických" aktivít, daňových únikov či dokonca z velezrady.

Za posledné dva roky ukončilo svoju činnosť najmenej 370 bieloruských organizácií občianskej spoločnosti, aby sa vyhli trestnému stíhaniu. Voči viac než 630 organizáciám, vrátane takmer všetkých ľudskoprávnych skupín, začali bieloruské úrady konania, ktoré povedú k ich rozpusteniu, konštatovala komisárka.

Zároveň vyzvala bieloruské orgány, aby okamžite prepustili všetkých politických väzňov a umožnilo nezávislé vyšetrovanie všetkých prípadov porušovania ľudských práv, platných zákonov krajiny a medzinárodného práva.