Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. apríl 2024Meniny má Valér
< sekcia Zahraničie

OSN: V Južnom Sudáne pretrváva konflikt, násilie a beztrestnosť

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Anna Staníková

Južný Sudán získal nezávislosť od Sudánu v roku 2011.

Ženeva 1. marca (TASR) - Južný Sudán je najmladšia krajina sveta a koncom tohto roka ju čakajú prvé voľby. Naďalej tam pretrváva ozbrojený konflikt, násilie a zaužívaná beztrestnosť. V piatkovej správe to uviedla komisia OSN v tejto krajine, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

Južný Sudán získal nezávislosť od Sudánu v roku 2011.

"V čase, keď sa Južný Sudán pripravuje na ukončenie krehkej politickej transformácie a usporiadanie prvých volieb v decembri 2024, pretrváva ozbrojený konflikt a hrubé porušovanie ľudských práv," píše sa v správe prezentovanej pred Radou OSN pre ľudské práva.

Milióny obyvateľov boli vysídlené, zbavené majetku a naďalej žijú v strachu, píše sa v správe. Rada OSN pre ľudské práva vznikla v roku 2006 s cieľom zhromažďovať dôkazy o hrubom porušovaní ľudských práv a súvisiacich trestných činoch.

Južný Sudán je napriek obrovským zásobám ropy jednou z najchudobnejších krajín sveta. Približne polovicu svojej nezávislosti v krajine zúrila vojna, navyše ju zmietajú prírodné katastrofy, hlad a ekonomický kolaps.

Podľa správy prípravu tohtoročných volieb sprevádzajú vážne politické aj logistické prekážky Hoci voľby môžu byť obrovskou príležitosťou, OSN varuje pred nebezpečenstvom, pretože rozhorčenie z výsledkov môže podnietiť ďalšie násilie alebo znásobiť existuje konflikty.

Juhosudánska vláda pred Radou OSN pre ľudské práva uviedla, že správa je poľutovaniahodná a obsahuje neoverené a nereálne správy o porušovaní ľudských práv, ktoré zahŕňajú diskrimináciu žien, nerovnosť, sexuálne otroctvo a vysídlenie miliónov ľudí.

"Tento opis udalostí nezodpovedá súčasnému zlepšeniu bezpečnostnej situácie v krajine," uviedol juhosudánsky minister spravodlivosti Ruben Madol Arol.