< sekcia Zahraničie

OSN vyjadrila znepokojenie v súvislosti so sexuálnym násilím v Etiópii

Ilustračná snímka. Foto: FOTO TASR/AP

Niektoré ženy boli podľa jej slov príslušníkmi armády nútené k pohlavnému styku výmenou za základné druhy tovarov.

Kapské Mesto 22. januára (TASR) - Organizácia Spojených národov (OSN) vo štvrtok vyjadrila "značné znepokojenie" v súvislosti s vážnymi obvineniami zo sexuálneho násilia v etiópskom regióne Tigraj, informovala agentúra DPA.

"Prichádzajú znepokojivé správy o jednotlivcoch, ktorí sú pod hrozbou bezprostredného násilia údajne nútení znásilňovať členov svojej vlastnej rodiny," uviedla Pramila Pattenová, splnomocnenkyňa OSN pre sexuálne násilie počas konfliktov, vo vyjadrení na sociálnej sieti Facebook.

Niektoré ženy boli podľa jej slov príslušníkmi armády nútené k pohlavnému styku výmenou za základné druhy tovarov. Zdravotnícke strediská v krajine hlásia zvýšený dopyt po antikoncepcii a testovaní v súvislosti so sexuálne prenosnými chorobami.

Pattenová takisto informovala o náraste počtu správ o prípadoch sexuálneho násilia voči ženám a dievčatám vo viacerých táboroch pre utečencov.

Politická a humanitárna kríza sa v etiópskom štáte Tigraj vystupňovala, keď etiópsky premiér Abiy Ahmed začiatkom novembra 2020 nariadil, aby etiópska armáda spustila operáciu proti jednotkám Tigrajského ľudovo-oslobodzovacieho frontu (TPLF), ktorý bol v Etiópii dominantnou politickou silou takmer tri desaťročia.

Vláda vyhlásila, že konflikt sa začiatkom decembra skončil, píše DPA. Násilnosti napriek tomu pokračujú.

Humanitárna organizácia Spoločnosť pre ohrozené obyvateľstvo (STP) v súvislosti s konfliktom žiadala nezávislé medzinárodné vyšetrovanie. Etiópska vláda však vyšetrovanie odmieta.