Quantcast
< sekcia Zahraničie

Osobnosti amerického šoubiznisu chcú sprísniť zbrojnú legislatívu

Obálka časopisu Bilboard, výzva Kongresu Foto: TASR AP

Medzi takmer 200 signatármi výzvy Kongresu USA sú napríklad speváčky Lady Gaga a Katy Perry, ale aj Barbra Streisandová, Cher či Alicia Keysová.

New York 25. júna (TASR) - Takmer 200 osobností americkej hudobnej scény, ako aj iných sektorov šoubiznisu vyzvalo v otvorenom liste kongresmanov vo Washingtone, aby sprísnili zbrojnú legislatívu.

Medzi takmer 200 signatármi výzvy sú napríklad speváčky Lady Gaga a Katy Perry, ale aj Barbra Streisandová, Cher či Alicia Keysová, šéfdirigent Newyorských filharmonikov Alan Gilbert, raperi Questlove a Talib Kweli, moderátori talkšou Ellen DeGeneresová, James Corden a Conan O'Brien. Iniciatívu podporili aj britskí hudobníci a skladatelia, dvaja žijúci členovia skupiny Beatles - Paul McCartney a Ringo Starr aj niekdajší pilier formácie Police - Sting.

Medzi jej signatármi nechýbajú ani Britney Spearsová, Selena Gomezová, Common, Shakira, Christina Aguilerová, Billy Joel alebo Jennifer Lopezová. Všetci podpísaní zhodne požadujú sprísnenie kontrol pri nákupe zbraní a tiež zákaz ich predaja podozrivým z teroristických aktivít.

V liste, ktorého text zverejnil aj hudobný magazín Billboard, sa konštatuje, že pre nebezpečných ľudí je priveľmi jednoduché dostať sa k zbraniam. Signatári súčasne pripomínajú značnú mieru násilia v USA a vysoký počet jeho obetí. Vyzývajú preto Kongres USA, aby legislatívu ohľadne zbraní sprísnil.

Iba pred niekoľkými dňami však neuspeli v americkom Senáte celkove štyri návrhy na zmenu jestvujúcich zákonov v danej oblasti.