< sekcia Zahraničie

Otrávili psa, ktorý zachraňoval ľudí po zemetrasení v Amatrice

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Pes Kaos žil s majiteľom Ettorem priamo v Amatrice, ktoré zasiahlo nadránom 24. augusta 2016 silné zemetrasenie s magnitúdou 6,2. Otrasy si vyžiadali 299 obetí.

Rím 31. júla (TASR) – Nemeckého ovčiaka, ktorý predvlani zachraňoval ľudí po zemetrasení v stredotalianskom meste Amatrice i v ďalších podobných situáciách, otrávili. Na sociálnej sieti Facebook to cez víkend oznámil jeho majiteľ Fabiano Ettore. Polícia prípad vyšetruje, zatiaľ čo talianski politici vyzývajú na sprísnenie trestov za takéto činy, informovala v pondelok agentúra AP.

Ettore ešte v sobotu na Facebooku napísal, že jeho nemecký ovčiak menom Kaos sa v predošlú noc stratil a ľudí vyzval, aby ho kontaktovali, ak psa uvidia. Len približne o hodinu neskôr však na sociálnej sieti zverejnil, že psa našiel otráveného vo svojej záhrade.

"Pokračuj vo svojej práci tam hore, pokračuj v hľadaní nezvestných, zachraňovaní životov. Pracoval si dňom i nocou. Bol si verný priateľ. Zdieľali sme spolu všetko. Bež, môj priateľ, bež a nezastav sa," napísal Ettore. Tento príspevok od soboty zdieľalo len na Facebooku už vyše 65.000 ľudí, informovala spravodajská stanica BBC.

Kaos žil s Ettorem priamo v Amatrice, ktoré zasiahlo nadránom 24. augusta 2016 silné zemetrasenie s magnitúdou 6,2. Otrasy si vyžiadali 299 obetí, z toho 249 priamo v tomto talianskom horskom mestečku a neďalekej obci Accumoli. Psa Kaosa v Taliansku oslavovali ako "hrdinu", keďže v troskách domov v Amatrice objavil preživších ešte aj niekoľko hodín po zemetrasení.

Michela Brambillaová pre agentúru AP v pondelok vyjadrila nádej, že Kaosova smrť urýchli prijatie zákona ukladajúceho prísnejšie tresty páchateľom takýchto činov, ktorý sama pred časom predložila parlamentu. "Kaosova smrť sa dotkla svedomia talianskeho ľudu," povedala Brambillaová.

K výzve tejto poslankyne sa medzičasom pridali i traja talianski ministri, uviedla ďalej AP. Dodala, že otravy psov nie sú v Taliansku ničím nezvyčajným.