Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. december 2023Meniny má Oto
< sekcia Zahraničie

Maďarský server: Páchateľ útoku v Ostrihome použil výbušninu zo SR

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Výbuch, ku ktorému došlo večer 20. septembra počas policajnej operácie v okrajovej časti Ostrihomu, spáchal muž, na ktorého bol vydaný zatykač.

Budapešť 3. októbra (TASR) - Atentátnik zo severomaďarského Ostrihomu, ktorý 20. septembra odpálil výbušninu vo svojom dome pri policajnom zásahu, získal suroviny na trhavinu na Slovensku. Uviedol to v utorok server blikk.hu, ktorý pripomenul, že pri útoku okrem páchateľa zomrel aj policajt a zranilo sa 11 policajtov a hasičov, z nich štyria ťažko, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Kriminalisti našli v záhrade páchateľa 38-metrový ilegálne vybudovaný tunel, v ktorom skladoval komponenty priemyselnej výbušniny, ku ktorým je na Slovensku ľahší prístup než v Maďarsku. Tunel mu mal po ďalšom dobudovaní zrejme poslúžiť aj ako úniková cesta.

Výbuch, ku ktorému došlo večer 20. septembra počas policajnej operácie v okrajovej časti Ostrihomu, spáchal muž, na ktorého bol vydaný zatykač.

Ústredná vyšetrovacia hlavná prokuratúra (KNYF) pre agentúru MTI uviedla, že výbuch v dome na predmestí Ostrihomu neďaleko slovenských hraníc bol zámerným činom.

Podľa prokuratúry protiteroristická jednotka TEK zasahovala v Ostrihome 20. septembra pre údajnú hrozbu. Zhruba o 19.00 h vtrhla do objektu, pretože osoba, na ktorú bol vydaný zatykač, nespolupracovala a vyjednávanie neviedlo k žiadnemu výsledku. Muž úmyselne spôsobil výbuch plynu. Okrem neho zomrel príslušník TEK.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach)