Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. september 2023Meniny má Vladislav
< sekcia Zahraničie

V Pakistane si výbuch počas sprievodu vyžiadal najmenej tri obete

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

K šiitskému islamu sa hlási približne 20 percent obyvateľov Pakistanu.

Islamabad 19. augusta (TASR) - Najmenej traja ľudia zahynuli a 50 ďalších utrpelo zranenia následkom výbuchu, ktorý vo štvrtok zasiahol sprievod šiitských moslimov v Pakistane. Informovala o tom agentúra AFP.

K explózii došlo v meste Bahávalnagar na juchovýchode krajiny počas osláv šiitského moslimského sviatku ášúrá, a to aj napriek zvýšenej bezpečnosti, keďže v ostatných rokoch tento sviatok sprevádzali násilnosti.

"Máme potvrdených troch mŕtvych a 50 zranených pri výbuchu v mieste sprievodu," uviedol predstaviteľ miestnej samosprávy v Bahávalnagare v provincii Pandžáb. Počet obetí pre AFP potvrdili aj tamojší policajti, ktorí zároveň informovali, že presná príčina výbuchu nie je známa.

Agentúra DPA však s odvolaním sa na miestnych aktivistov a políciu informovala, že neznámy páchateľ do davu hodil granát, ktorý usmrtil piatich ľudí.

K šiitskému islamu sa hlási približne 20 percent obyvateľov Pakistanu. Už niekoľko desaťročí dochádza k útokom na nich zo strany fundamentalistických vyznávačov sunnitského islamu, ktorý v krajine prevažuje.

Sviatok ášúrá slávia všetci moslimovia, ale pre šiitov má osobitný význam. Je spomienkou na mučenícku smrť vnuka proroka Mohameda, imáma Husajna, pričom sa vzťahuje k bitke z roku 680 n. l. pri meste Karbalá – ležiacom na území dnešného Iraku –, ktorá dala základ schizme medzi vyznávačmi islamu a nepriateľstvu medzi nimi.

Sviatok ášúrá si pripomínajú najmä veriaci v prevažne šiitskom Iráne, Iraku, Libanone, Afganistane a ďalších krajinách sveta. Tradične vrcholí v irackom pútnickom meste Karbalá hromadným sebabičovaním či rituálmi, keď si pútnici oblečení v čiernom na znamenie smútku spôsobujú mečmi krvavé rany na hlave.