< sekcia Zahraničie

V Pakistane zabili vodcu teroristov, ktorí zavraždili Šperku s Dobešom

Na snímke vľavo zosnulí horolezci Peter Šperka a Anton Dobeš Foto: TASR/AP
Horolezec a záchranár Peter Šperka Foto: TASR/Oliver Ondráš

Pri zásahu utrpeli zranenia aj šiesti policajti.

Islamabad 29. júla (TASR/Teraz.sk) - Pri prestrelke s políciou zahynul dnes v strednom Pakistane Málik Išák, vodca obávanej sunnitskej militantnej skupiny Laškare Džhangví (Džhangvího armáda), napojenej na teroristickú sieť al-Káida. Informovala o tom agentúra DPA.

V utorok policajti Išáka spolu s jeho synmi prepravili z väzenia v meste Multán do oblasti neďaleko mesta Muzaffargarh, aby identifikoval niekoľkých mužov, ktorých zatkli pre podozrenie, že sú členmi Išákovej skupiny.

Na spiatočnej ceste prepadli dnes ráno policajný konvoj ozbrojenci na motocykloch a Išáka aj so synmi oslobodili.

"Na konvoj zaútočilo 12-15 teroristov... oslobodili obvineného a utiekli na motocykloch," uviedla policajná hovorkyňa v provincii Pandžáb.

Ďalší policajti ozbrojencov na úteku prepadli a pri následnej prestrelke zabili Išáka, oboch jeho synov a 11 ďalších teroristov. Pri zásahu utrpeli zranenia aj šiesti policajti.

Málik Išák bol na americkom zozname svetových teroristov a jeho skupina sa prihlásila k zodpovednosti za množstvo útokov, pri ktorých v Pakistane a Afganistane zahynuli stovky civilistov, najmä šiitov.

V minulosti čelil Išák viacerým obvineniam z vraždy, avšak súd ho zakaždým oslobodil, väčšinou pre neochotu svedkov vypovedať v jeho neprospech. Na základe zákona o udržiavaní verejného poriadku ho spolu so synmi polícia opäť zatkla v sobotu.

Laškare Džangví zavraždila aj Slovákov
Skupina Laškare Džangví, ktorej vodca bol Málik Išák v júni 2013 zabila v základnom tábore osemtisícovky Nanga Parbat desať zahraničných horolezcov a ich pakistanského sprievodcu. Medzi obeťami boli vtedy i dvaja slovenskí horolezci, Peter Šperka a Anton Dobeš.

Peter Šperka

Peter Šperka bol od roku 2003 profesionálny záchranár HZS, horský vodca UIAGM, účastník viacerých expedícií na osemtisícové vrcholy, z ktorých dosiahol vrchol Cho Oyu, Manaslu, Šiša Pangma, Gasherbrum I. K jeho horolezeckej kariére patrí aj koruna Európy a rôzne iné expedície vo svetových horách.

Anton Dobeš
Posledná rozlúčka s druhým horolezcom Antonom Dobešom, ktorý bol zavraždený pri teroristickom útoku v Pakistane, 3. júla 2013 v Uhrovci.
Foto: TASR/AP

Anton Dobeš bol zdravotnícky a horský záchranár, člen lekárskej komisie JAMES. Zúčastnil sa na dvoch himalájskych expedíciách, a to na Cho Oyu (8201 m) a Mount Everest (8848 m).