Quantcast
< sekcia Zahraničie

Palestínčania odovzdali expertom z USA guľku, ktorá zasiahla Aklaovú

Na nedatovanej snímke novinárka al-Džazíra Šírín abú Aklaová v Jeruzaleme. Foto: TASR/AP

Aklaovú, 51-ročnú Američanku palestínskeho pôvodu, smrteľne zranili 11. mája pri tom, keď spravodajsky pokrývala operáciu izraelskej armády v utečeneckom tábore Džanín.

Jeruzalem 3. júla (TASR) - Palestínska samospráva v sobotu odovzdala guľku, ktorá usmrtila reportérku televízie al-Džazíra Šírín abú Aklaovú, na preskúmanie americkým forenzným expertom. Snaží sa tak dokázať, že náboj vystrelil izraelský vojak. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

Palestínsky generálny prokurátor Akram al-Chatíb uviedol, že guľka nebude počas skúmania nijakým spôsobom upravená a hneď po jeho skončení ju Spojené štáty vrátia Palestínčanom.

Aklaovú, 51-ročnú Američanku palestínskeho pôvodu, smrteľne zranili 11. mája pri tom, keď spravodajsky pokrývala operáciu izraelskej armády v utečeneckom tábore Džanín ležiacom na severe Predjordánska, pričom mala na sebe vestu s označením "tlač".

Guľka, ktorá reportérku usmrtila, bola identifikovaná ako 5,56 mm náboj americkej výroby vystrelený z poloautomatickej pušky Ruger Mini-14.
Na archívnej snímke z 12. mája 2022 palestínsky prezident Mahmúd Abbás sa prihovára smútiacim po položení venca na rakvu s pozostatkami novinárky televízie al-Džazíra Šírín abú Aklaovej počas štátneho "spomienkového aktu " v rezidencii palestínskeho prezidenta v Ramalláhu.
Foto: TASR/AP

Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) v júni uviedol, že podľa jeho vyšetrovania pochádzala guľka, ktorá zasiahla Aklaovú, "od izraelských bezpečnostných síl a nie z bezhlavej paľby ozbrojených Palestínčanov, ako to pôvodne tvrdili izraelské úrady."

Izraelská armáda však tvrdenia OSN odmietla, označila ich za nepodložené a dodala, že nie je možné presne určiť, kto novinárku zabil.

Izrael podľa AFP opakovane žiadal Palestínčanov, aby mu guľku poskytli na preskúmanie. Palestínska samospráva však odmietla akúkoľvek spoluprácu s Izraelom súvisiacu s vyšetrovaním Aklaovej smrti.