Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 10. apríl 2025Meniny má Igor
< sekcia Zahraničie

Panamský prieplav, moderný div sveta, bol otvorený pred 110 rokmi

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Myšlienka vybudovať prieplav vedúci najužším miestom strednej Ameriky, Panamskou šijou, nebola vôbec nová. Prvý záznam o nej pochádza zo 16. storočia.

Panama/Bratislava 15. augusta (TASR) – Panamský prieplav s dĺžkou približne 82 kilometrov mnohí považujú za jeden z moderných divov sveta. Spája Atlantický a Tichý oceán a má veľký hospodársky, politický a vojenský význam. Vedú ním desiatky námorných obchodných trás spájajúce tisíce námorných prístavov a ročne ním preplávajú tisíce lodí prevážajúce stovky miliónov ton nákladu.

Americký prezident Woodrow Wilson oficiálne otvoril Panamský prieplav 15. augusta 1914. Od tohto okamihu uplynie vo štvrtok 15. augusta 110 rokov.

Myšlienka vybudovať prieplav vedúci najužším miestom strednej Ameriky, Panamskou šijou, nebola vôbec nová. Prvý záznam o nej pochádza zo 16. storočia, keď španielsky kráľ a rímsko-nemecký cisár Karol V. v roku 1534 vyhlásil, že prieplav by uľahčil cestu lodiam plaviacim sa zo Španielska do Peru. Bez prieplavu totiž lode museli plávať na juh okolo Južnej Ameriky cez Magalhaesov prieliv alebo cez Drakov prieliv, ktorý si pre časté búrky a mohutné vlnobitie vyslúžil povesť nebezpečného miesta pre lodnú dopravu.

Prvý pokus vybudovať prieplav prišiel až o takmer 350 rokov neskôr. Francúzi začali v roku 1880 s výstavbou prieplavu bez plavebných komôr, no po 13 rokoch jeho stavbu zanechali. Dôvodom bola náročnosť výstavby a choroby šíriace sa v oblasti, najmä malária a žltá horúčka.

Ďalší pokus o vybudovanie prieplavu prišiel o 11 rokov neskôr, v roku 1904. Výzvu tentoraz prijali Američania, ktorí predtým výmenou za kontrolu prieplavu Paname pomohli dosiahnuť nezávislosť na Kolumbii. Panama nezávislosť vyhlásila 3. novembra 1903.

Francúzi Američanom predali stroje, no ešte pred začatím výstavby bolo potrebné vykonať rozsiahle opatrenia na zamedzenie šíreniu chorôb. Vybudovali preto kanalizáciu, dezinfikovali domy, postrekovali miesta množenia komárov insekticídmi, vysušili stojatú vodu a nainštalovali sieťky proti komárom. Opatrenia mali mnohých odporcov, no podarilo sa ich presadiť. Napriek monumentálnej snahe si choroby i tak vyžiadali približne 5600 obetí z radov robotníkov. Stavebné práce na prieplave sa začali v roku 1906.

Američania sa na rozdiel od Francúzov rozhodli postaviť prieplav s plavebnými komorami. Americký prezident Theodore Roosewelt vymenoval za hlavného inžiniera Johna Franka Stevensa. Stevens však bol železničný inžinier a so stavbou plavebných komôr nemal vôbec skúsenosti. V roku 1907 na svoj post rezignoval a nahradil ho George Washington Goethals, ktorý mal skúsenosti so stavaním prieplavov.

Stavbu sa mu podarilo dokončiť v roku 1914 – dva roky pred pôvodne plánovaným termínom. Prvá loď, ktorá sa prieplavom preplavila, bola nákladná loď SS Ancon.

Nasledujúcich 65 rokov bol prieplav vo výhradnom vlastníctve Spojených štátov, čo spôsobovalo napätie medzi USA a Panamou. Zmenilo sa to v rokoch 1979 až 1999, keď prieplav spoločne spravovali obe krajiny. Od 1. januára 2000 ho spravuje výhradne Panama.

Prieplav využíva vodu zo sladkovodného Gatúnskeho jazera, ktoré vzniklo prehradením rieky Chagres. Jazero leží 26 metrov nad hladinou mora, lode preto tromi plavebnými komorami vystúpajú do jazera, preplavia sa po ňom a na jeho opačnej strane rovnakým spôsobom opäť klesnú. Gatúnske jazero Panamčanom zároveň slúži ako zásobáreň pitnej vody. Každá loď pri použití prieplavu spotrebuje 200.000.000 litrov sladkej vody z jazera – rovnaké množstvo denne vypije 500.000 Panamčanov.

Práve vysoká spotreba sladkej vody je problematická. V 30. rokoch bolo preto vytvorené druhé umelé jazero zvané Alajuela, ktoré problém dočasne vyriešilo.

Vplyv klimatickej zmeny počas rokov 2023 a 2024 však spôsobil úbytok dostupnej sladkej vody a negatívne ovplyvnil fungovanie prieplavu. Panamské úrady začali obmedzovať počet denne odbavených lodí, čo spôsobuje predĺženie času dodania prevážaných tovarov a potenciálne i zvyšovanie ich cien.

Situáciu ešte zhoršil klimatický fenomén el Niňo, ktorý v októbri 2023 znížil objem zrážok až o 41 percent. Október pritom v Paname zvyčajne býva najdaždivejším mesiacom. Riešenie problémov s nedostatkom vody a ďalšie fungovanie prieplavu zostáva nateraz otázne.

DSS budú môcť investovať z 2. piliera do projektov na Slovensku

Po novom sa budú môcť DSS dobrovoľne rozhodnúť, že časť spravovaných úspor investujú do cenných papierov tzv. alternatívnych investičných fondov.

,aktualizované 

- Medzinárodné centrum pre športové štúdie (CIES) uverejnilo rebríček 100 najúspešnejších brankárov sveta počas uplynulého roka.

- Dôchodkové správcovské spoločnosti budú môcť investovať majetok z druhého piliera aj do infraštruktúrnych projektov na Slovensku. Vyplýva to z novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok definitívne schválili.

- Samosprávy dostanú v máji preddavok z podielu na výnose dane z príjmov fyzických osôb v celkovej sume 150 miliónov eur. Vyplýva to z novely zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve, ktorú poslanci Národnej rady SR definitívne schválili.

- Nie je možné vylúčiť, že vírus slintačky a krívačky, ktorý sa objavil v Maďarsku 7. marca a ďalej sa rozšíril, má umelý pôvod. Podľa servera atv.hu to vyhlásil vo štvrtok šéf úradu maďarskej vlády Gergely Gulyás.

- Americká a ruská delegácia vo štvrtok v Istanbule začali druhé kolo rokovaní o obnovení fungovania svojich veľvyslanectiev, ktoré po invázii Ruska na Ukrajinu výrazne obmedzili svoj personál.

- Chovatelia ošípaných na Slovensku čelia vážnym problémom v dôsledku opatrení proti slintačke a krívačke (SLAK).

- Vládna Občianska koalícia (KO) by podľa najnovšieho prieskumu agentúry United Surveys pre portál Wirtualna Polska zvíťazila v parlamentných voľbách so ziskom 35 percent hlasov.

- Viacerých poslancov opozičného hnutia Slovensko vo štvrtok ráno kontaktovala polícia, že na ich adrese bola nahlásená bomba. TASR o tom informoval hovorca hnutia Matúš Bystriansky.

- Zloženie senátu Špecializovaného trestného súdu, ktorý bude konať v kauze Očistec, je kompletné. Kedy by mohlo byť prvé pojednávanie, zatiaľ nie je zrejmé.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začínajú 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o zmenách v druhom dôchodkovom pilieri. Nasledovať by mal návrh úprav v systéme štátom podporovaného nájomného bývania.

- V uliciach Slovenska sa vo štvrtok koná zbierka Deň narcisov, určená na pomoc pacientom s rakovinou.

- Čína vo štvrtok oficiálne zaviedla plánované odvetné opatrenia a uložila dodatočné clo vo výške 84 % na dovoz z USA.

- Americký rezort diplomacie v stredu schválil predaj asi 200 kusov rakiet vzduch-vzduch AIM-120C a asi 200 kusov rakiet AIM120D a dodatočného vybavenia pre Austráliu v hodnote 1,04 miliardy dolárov.

- Americký prezident Donald Trump v stredu pripustil, že vojenský zásah proti Iránu je možný v prípade, že sa Teherán nevzdá svojho jadrového programu.

- Futbalisti Barcelony majú nakročené do prvého semifinále Ligy majstrov od roku 2019. V úvodnom štvrťfinálovom zápase zdolali vlaňajšieho finalistu Borussiu Dortmund jasne 4:0, dvoma gólmi sa o to zaslúžil poľský útočník Robert Lewandowski.

- Britský kráľ Karol III. a jeho manželka kráľovná Kamila v stredu nečakane vo Vatikáne navštívili pápeža Františka.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu vyhlásil, že sily Kyjeva spustili ofenzívu v ruskej Belgorodskej oblasti.

- Hokejistov HK Nitra delí od postupu do finále Tipos extraligy už len jeden krok. Obhajcovia titulu triumfovali v stredajšom semifinálovom dueli na ľade Žiliny 6:2 a v sérii hranej na štyri víťazné zápasy zvýšili svoje vedenie na 3:1.

- Rada predsedov Valného zhromaždenia (VZ) OSN (UNCPGA) v stredu na záver oficiálnej časti dvojdňového zasadnutia v hlavnom meste SR prijala tzv. Bratislavskú deklaráciu, ktorá okrem iného reaguje na prebiehajúce konflikty na Ukrajine, v Pásme Gazy aj v Sudáne.

- Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov získal na ME v Šamoríne bronzovú medailu vo voľnom štýle v kategórii do 74 kg.