< sekcia Zahraničie

Pandémia nového koronavírusu narušila aj pašovanie drog

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Produkciu kokaínu v Kolumbii zasiahol nedostatkom benzínu a výrobu syntetických drog v Mexiku spomalil nedostatok chemikálií z juhovýchodnej Ázie.

New York 9. mája (TASR) - Pandémia nového koronavírusu tvrdo zasiahla nielen svetové ekonomiky, ale aj ilegálny obchod s drogami, keďže hraničné kontroly sa zvýšili a letecká doprava sa takmer zastavila. To na druhej strane môže viesť k zapojeniu väčšieho počtu ľudí do pašovania drog, upozornila správa sponzorovaná OSN.

Podľa dokumentu nadchádzajúci zber ópia v Afganistane môže ohroziť nedostatok pracovných síl spojený s pandémiou, zatiaľ čo produkciu kokaínu v Kolumbii zasiahol nedostatkom benzínu a výrobu syntetických drog v Mexiku spomalil nedostatok chemikálií z juhovýchodnej Ázie. Správa Úradu OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC) dodáva, že blokády v Európe môžu viesť k nárastu dopytu po marihuane, ktorý pravdepodobne bude možné uspokojiť zvýšením dodávok z miestnej produkcie.

Obmedzenia mobility, uzavreté hranice a pokles celkového svetového obchodu môžu narušiť dodávateľské reťazce na trhoch s drogami a môžu diverzifikovať vzorce obchodovania s drogami a trasy,“ uvádza sa v správe. „Náhle zmeny v dodávkach a dostupnosti drog môžu zase viesť k zmenám v správaní pri konzumácii.“

Prerušenie dodávok sa líši v závislosti od druhu drog a geografie výrobných a dopravných trás, píše sa v 37-stranovom dokumente UNODC, ktorý sa opiera o údaje od vlád aj otvorených zdrojov vrátane médií, a pobočiek samotnej organizácie.

Pašovanie drog bolo menej narušené v oblastiach s menším počtom opatrení na kontrolu vírusu, ako sú napríklad Blízky východ a Balkán.

Vplyv pandémie bude mať tiež potenciálne dlhodobý vplyv na "dodávateľské reťazce". Prerušenie obchodovania môže viesť k hromadeniu drog na niektorých miestach v rámci dodávateľských trás. To by zase mohlo viesť k zvýšeniu ponuky po uvoľnení obmedzení a k zaplaveniu trhov lacnými - veľmi čistými drogami. Výsledkom by mohlo byť viac prípadov predávkovania.

A zároveň hospodárske ťažkosti spôsobené pandémiou môžu viesť k vstupu ďalších ľudí do obchodu s drogami.

Súčasné problémy s uzavretím hraníc a trás už podnietili dodávateľov k zmene stratégií. Existujú dôkazy, že niektorí sa preorientovali na námorné trasy, keďže letecká doprava je obmedzená a hraničné kontroly sú hustejšie.

Pašeráci tiež zneužívajú dôsledky pandémie na zlepšenie svojho sociálneho postavenia tým, že poskytujú pomoc miestnym obyvateľom. Správa UNODC varuje tiež, že sa diverzifikujú na vírusovú počítačovú kriminalitu a distribúciu falošných liekov.

Objavili sa náznaky, že skupiny pašerákov drog upravujú svoje stratégie tak, aby mohli pokračovať vo svojich činnostiach, a že niektoré začali situáciu využívať, aby zlepšili svoj obraz medzi obyvateľstvom poskytovaním služieb, najmä zraniteľným skupinám,“ dodáva správa.