Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 21. júl 2024Meniny má Daniel
< sekcia Zahraničie

Pápež František pricestoval do Lisabonu na Svetové dni mládeže

Na snímke sprava portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa víta pápeža Františka po prílete na leteckú základňu Figo Maduro v Lisabone v stredu 2. augusta 2023. Foto: TASR/AP

Svetové dni mládeže založil v roku 1986 zosnulý pápež Ján Pavol II. Konajú sa spravidla každé tri roky a ide o najväčšie podujatie organizované katolíckou cirkvou.

Vatikán/Lisabon 2. augusta (TASR) — Pápež František v stredu dopoludnia priletel do portugalskej metropoly Lisabon, kde sa zúčastní na Svetových dňoch mládeže (SDM). Očakáva sa, že pri tejto príležitosti do Lisabonu príde až milión mladých ľudí z celého sveta. TASR správu prevzala z agentúr AFP a Reuters.

Pápež zostane v Portugalsku päť dní. Jeho prvou zastávkou bude palác Belém, kde ho oficiálne privíta portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa.

Pápež na palube lietadla žartoval, že zo SDM v Lisabone "sa vráti do Ríma omladený". Osemdesiatšesťročného Františka totiž v posledných mesiacoch trápia viaceré zdravotné ťažkosti – pred dvoma mesiacmi absolvoval operáciu hernie a dlhodobo má i problémy s chôdzou.

Konferencia biskupov Portugalska potvrdila, že pápež sa súkromne stretne aj s obeťami sexuálneho zneužívania duchovnými. V jeho oficiálnom programe však takýto bod nie je.

Svetové dni mládeže založil v roku 1986 zosnulý pápež Ján Pavol II. Konajú sa spravidla každé tri roky a ide o najväčšie podujatie organizované katolíckou cirkvou.

V rámci lisabonských SDM sa budú konať koncerty, bohoslužby či prednášky. Podujatie vyvrcholí bohoslužbou na predmestí portugalskej metropoly.