Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. december 2023Meniny má Bibiana
< sekcia Zahraničie

Pápež František vymenoval 21 nových kardinálov

Pápež František. Foto: TASR/AP

Po sobote je zo 137 kardinálov 99 vymenovaných Františkom, ktorí môžu hlasovať v budúcom konkláve.

Vatikán 30. septembra (TASR) — Pápež František v sobotu predsedal zhromaždeniu známemu ako konzistórium, na ktorom slávnostne vymenoval 21 duchovných z celého sveta za kardinálov. V príhovore konštatoval, že rozmanitosť je nevyhnutná pre budúcnosť katolíckej cirkvi, informuje agentúra AFP.

"Kolégium kardinálov je povolané podobať sa symfonickému orchestru, ktorý reprezentuje harmóniu a synodalitu cirkvi," povedal František sediaci pod baldachýnom pred kardinálmi zhromaždenými na schodoch Baziliky svätého Petra. Dodal, že rozmanitosť "je nevyhnutná", jednotlivé zvuky však musia spolu ladiť.

Každý z nových kardinálov pokľakol pred pápežom, ktorý im odovzdal štvorhrannú čiapku šarlátovej farby známu ako biret a kardinálsky prsteň.

Medzi novými kardinálmi je aj argentínsky arcibiskup Víctor Manuel Fernández, ktorého pápež František vymenoval za nového prefekta Kongregácie pre náuku viery, či Robert Prevost, misionár narodený v Chicagu, ktorý je zodpovedný za preverovanie kandidátov na biskupov na celom svete, píše agentúra AP.

Kardinálmi sa stali aj veľvyslanci Vatikánu v USA a Taliansku, kde má Svätá stolica veľký záujem na reforme cirkevnej hierarchie. Na zozname sú aj kardináli z geopoliticky citlivých oblastí ako Hongkong a Jeruzalem, či z Džuby v Južnom Sudáne.

Výber nových kardinálov je pozorne sledovaný ako ukazovateľ priorít a postavenia katolíckej cirkvi. Osemnásť z 21 nových kardinálov má menej ako 80 rokov, budú teda môcť v budúcnosti voliť v konkláve Františkovho nástupcu.

Sobotňajšie konzistórium bolo deviate od roku 2013, keď sa František stal hlavou katolíckej cirkvi. Konalo sa tri dni pred začiatkom 16. riadneho valného zhromaždenia Biskupskej synody, na ktorom budú duchovní a laici diskutovať o budúcnosti katolíckej cirkvi.

Po sobote je zo 137 kardinálov 99 vymenovaných Františkom, ktorí môžu hlasovať v budúcom konkláve. Najviac kardinálov s hlasovacím právom má Európa (52), nasleduje Amerika s 39 a Ázia s 24 kardinálmi.