Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. marec 2024Meniny má Miroslav
< sekcia Zahraničie

Pápež ešte nie je zvolený, ale Rím sa pripravuje na jeho inauguráciu

Hasiči montujú komín na streche Sixtínskej kaplnky 9. marca 2013 vo Vatikáne. Z komína bude po zvolení pápeža tradične stúpať biely dym. Foto: TASR/AP

Posledná audiencia Benedikta XVI. v úrade pápeža stála rímsku pokladnicu asi 500.000 eur. Uvedenie do úradu jeho nástupcu bude stáť desaťnásobok tejto sumy.

Vatikán 11. marca (TASR) - Kardináli sa ešte ani nezišli do Sixtínskej kaplnky na konkláve, a rímska radnica sa už pripravuje na prílev turistov, ktorí sa prídu do Vatikánu pozrieť na inauguráciu nového pápeža.

Nikto pritom nevie predpovedať, odkiaľ a kedy čakať najväčší nápor pútnikov a zvedavcov. Mnohé však záleží od toho, z ktorej krajiny či kontinentu bude nový pápež pochádzať. Rímska radnica tak v týchto dňoch rieši logistický hlavolam, ktorý má len veľmi málo pevných bodov, všíma si agentúra AP.

V okamihu, keď sa nad Sixtínskou kaplnkou objaví biely dym, možno predpokladať, že na Námestie sv. Petra sa okamžite vydajú davy Rimanov, aby pozdravili svojho nového biskupa.

Ak bude pápežom Talian, ďalší nápor zažijú rímske železničné a autobusové stanice. V prípade, že by kardináli porušili tradíciu a zvolili Neeurópana, Vatikán by zrejme zažil nevídaný prílev turistov zo sveta - napríklad z Latinskej Ameriky, kde žije 40 percent všetkých katolíkov.

Poľná nemocnica

Pre každý prípad postavia už dnes na námestí v blízkosti Vatikánu poľnú nemocnicu, aby sa starala o pútnikov v núdzi. Niektorí úradníci rímskej radnice majú totiž v živej pamäti situácie, keď sa po smrti Jána Pavla II. sanitky nemohli cez smútiaci dav dostať k ľuďom, ktorí potrebovali súrnu lekársku pomoc.

Aj keď radnica v súvislosti s konkláve a s oznámením zvolenia pápeža neprijala mimoriadne opatrenia, už teraz sa rozbehli prípravy na prijatie desiatok hláv štátov a vlád a cirkevných hodnostárov, ktorí spolu s radovými pútnikmi a turistami pricestujú do Vatikánu na inštaláciu nástupcu Benedikta XVI.

Očakáva sa, že nad Vatikánom budú vtedy hliadkovať policajné vrtuľníky. V uliciach budú posilnené pešie hliadky a vody rieky Tiber budú brázdiť motorové člny, aby vylovili každý podozrivý predmet. Pozdĺž hlavných dopravných tepien vedúcich na Námestie sv. Petra budú v strehu aj desiatky cvičených policajných psov.

Dobrovoľníci

V okamihu, keď bude známy termín uvedenia pápeža do úradu, sa začne v uliciach Ríma pohybovať viac ako 500 dobrovoľníkov - mnohí pri tom využijú dvojkolesové elektrické dopravné prostriedky segwaye, aby poradili či pomohli ľuďom v núdzi. V deň "D" sa sústredia v blízkosti hlavných rímskych autobusových a železničných staníc a staníc metra a budú ako pastieri viesť veriacich po uliciach uzavretých pre dopravu a vedúcich k Svätopeterskému námestiu, opisuje AP.

"Ani Vatikán nevie odhadnúť, koľko ľudí sa zíde," hovorí náčelník rímskeho úradu civilnej obrany Mario Vallorosi. "Veľa bude závisieť od toho, odkiaľ bude pápež pochádzať. Ak bude Latinoameričan, dav bude obrovský," domnieva sa. Podľa triezvych odhadov by sa na námestí mohlo zísť 200.000-300.000 ľudí.


Apartmán pre pápeža v hoteli Santa Marta vo Vatikáne




Od prekvapujúceho oznámenia Benedikta XVI., že sa vzdá úradu, uskutočnili bezpečnostné zložky na Námestí sv. Petra už niekoľko cvičení na zvládnutie davu a bezpečnosti v ňom. Svojho druhu cvičením bola aj posledná Benediktova generálna audiencia v poslednú februárovú stredu, na ktorej sa zišlo do 150.000 ľudí, pričom mnohí sa na námestie ani nedostali a sledovali priamy prenos prostredníctvom veľkých obrazoviek.

Nedostatok informácií z konkláve

Kardináli prichádzajú počas slávnostnej procesie do Sixtínskej kaplnky vo Vatikáne 18. apríla 2005 pred začiatkom konkláve.
Foto: TASR/AP Photo
O bezpečnosť ľudí priamo na Námestí sv. Petra sa starajú príslušníci vatikánskych bezpečnostných jednotiek, známych ako žandarméria. Mimo námestia má bezpečnosť v dave na starosti talianska polícia. Príslušníci oboch zložiek sa v dave pohybujú v uniformách, ale najmä v civile, často v prestrojení typickom pre turistov.

Najväčšie starosti na rímskej radnici spôsobuje nedostatok informácií z konkláve, uviedol Giammario Nardi, ktorého rímsky starosta poveril prípravou mimoriadnych udalostí. Dodal, že k dispozícii majú len informácie z tlače. Ako pripomína agentúra AP, rozhovor s Nardim vznikol niekoľko hodín predtým, ako Vatikán oznámil, že konkláve sa začne na budúci utorok. Podľa očakávaní by konkláve malo trvať jeden či dva dni, ale môže sa stať, že bude aj dlhšie.

Ako najčastejší termín inauguračnej omše nového pápeža sa spomína nedeľa 17. marca, teda týždeň pred Kvetnou nedeľou, ktorou sa začne tzv. Veľký týždeň s Veľkonočnou nedeľou ako vyvrcholením najvýznamnejších sviatkov katolíckej cirkvi.

17. marec- Rímsky maratón

Nardi v súvislosti so 17. marcom uviedol, že v ten deň sa uskutoční aj tradičný rímsky maratón, na ktorom očakávajú asi 10.000 bežcov.

Zvyčajným miestom štartu je námestie v blízkosti Vatikánu. Štart behu býva dopoludnia, teda v čase, keď sa na Námestie sv. Petra začnú schádzať prvé skupiny veriacich.

Nardi podotkol, že talianska vláda chcela preložiť termín konania maratónu - práve z bezpečnostných dôvodov -, ale rímska radnica trvala na jeho konaní. Obe strany napokon dospeli ku kompromisu: ak inštalácia nového pápeža pripadne na deň konania maratónu, beh sa uskutoční, ale jeho trasu presmerujú ďalej od Vatikánu. Štart pretekov sa v takom prípade posunie na popoludnie. Rímsky hlavný bulvár, po ktorom sa budú pohybovať limuzíny VIP hostí prvej pápežskej omše, bude oplotený, aby nedochádzalo ku kolíziám s chodcami či bežcami.

Ak ani maratón v deň inauguračnej pápežskej omše nie je pre rímsku radnicu ťažkým orieškom, potom treba spomenúť, že 17. marec je tiež Dňom sv. Patrika, keď do Ríma navyše pricestujú stovky írskych fanúšikov rugby, keďže írsky tím tam v ten deň hrá s Talianskom, pripomína AP s miernou iróniou.

Financie

Veriaci sa zhromažďujú na poslednú pápežskú generálnu audienciu Benedikta XVI. na Námestí sv. Petra vo Vatikáne 27. februára 2013.
Foto: TASR/AP
Posledná audiencia Benedikta XVI. v úrade pápeža stála rímsku pokladnicu asi 500.000 eur. Uvedenie do úradu jeho nástupcu bude stáť desaťnásobok tejto sumy - už len zabezpečenie veľkých obrazoviek je finančne náročnou záležitosťou, keďže jedna stojí do 20.000 eur. Rímsky starosta Gianni Alemanno už požiadal taliansku vládu o finančnú pomoc, ale premiér Mario Monti, ktorého vláda presadzuje veľmi prísne hospodárenie s financiami, neposkytol nijaký príspevok.

Časť nákladov sa Rímu vráti v podobe príjmov z turistického ruchu a dane z hotelového ubytovania. Pri príležitosti Benediktovej rozlúčky v Ríme zaregistrovali 10- až 20-percentný nárast počtu turistov, a to najmä z južného Nemecka, odkiaľ Joseph Ratzinger pochádza.

Keď sa v roku 2005 ujímal pápežského úradu, pricestovalo do Vatikánu približne 100.000 nemeckých pútnikov a ďalších okolo 250.000 z iných krajín sveta. Koľko ľudí priláka do Vatikánu nový pápež, je zatiaľ otvorená otázka. Ako podotkol Nardi, mnoho závisí od charizmy nového pápeža.