Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. marec 2024Meniny má Albín
< sekcia Zahraničie

Pápež sa prvýkrát po týždňoch bronchitídy objavil na verejnosti

Pápež František (vľavo) máva po tom, ako si uctil sochu Panny Márie neďaleko Španielskych schodov v Ríme 8. decembra 2023. Foto: TASR/AP

Koncom novembra musel pre akútnu infekčnú bronchitídu zrušiť plánovanú účasť na klimatickej konferencii OSN (COP28) v Dubaji.

Rím 8. novembra (TASR) - Pápež František, ktorého posledné týždne trápil zápal priedušiek, sa v piatok prvýkrát znova objavil na verejnosti. Zúčastnil sa aj na každoročnom verejnom obrade na Španielskych schodoch v Ríme, ktorým sa v meste za pápežovej účasti tradične začína vianočné obdobie. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AP.

Na sviatok Nepoškvrneného počatia Panny Márie sa František modlil za všetkých ľudí "utláčaných nespravodlivosťou, chudobou i skúšaných vojnou". Osobitnú modlitbu venoval ukrajinskému národu i "Palestínčanom a Izraelčanom, ktorí sa opäť dostali do špirály násilia".

Venoval sa aj násiliu páchanému na ženách. V Taliansku táto téma rezonovala v posledných týždňoch po tom, čo v novembri došlo v severnom Taliansku k usmrteniu 22-ročnej študentky.

Pápež počas dňa navštívil tiež rímsku Baziliku Panny Márie Väčšej (Basilica di Santa Maria Maggiore), kde sa pomodlil pred najznámejšou rímskou ikonou Salus populi romani, ktorú obdaroval zlatou ružou.

Františkovi, ktorý 17. decembra oslávi 87. narodeniny, odstránili ešte v mladosti časť pľúcneho laloka. Koncom novembra musel pre akútnu infekčnú bronchitídu zrušiť plánovanú účasť na klimatickej konferencii OSN (COP28) v Dubaji.

Pápež posledné dva týždne predniesol nedeľnú poludňajšiu modlitbu Anjel Pána z kaplnky vatikánskej rezidencie, a nie z okna Apoštolského paláca, ako má vo zvyku. Bronchitídu mal aj na jar, vtedy ho museli na tri dni hospitalizovať.