Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 20. jún 2024Meniny má Valéria
< sekcia Zahraničie

Pápež sa stretol s obeťami sexuálneho zneužívania zo strany duchovných

Pápež František máva pri odchode z kláštora Jeronimos v Lisabone v stredu 2. augusta 2023. Foto: TASR/AP

V Portugalsku bola nedávno zverejnená správa komisie o vyšetrovaní prípadov sexuálneho zneužívania duchovnými v období až niekoľkých desaťročí.

Lisabon 3. augusta (TASR) - Pápež František sa v stredu v Portugalsku stretol s obeťami sexuálneho zneužívania zo strany duchovných a pozorne si ich vypočul. Uviedol to Vatikán, informuje TASR podľa správ agentúr AFP a AP.

Pápež sa s 13 obeťami sexuálneho zneužívania zo strany duchových stretol na Apoštolskej nunciatúre v Lisabone. Hovorca Vatikánu Matteo Bruni priblížil, že stretnutie trvalo viac ako hodinu.

V Portugalsku bola nedávno zverejnená správa komisie o vyšetrovaní prípadov sexuálneho zneužívania duchovnými v období až niekoľkých desaťročí.

František sa v stredu prihovoril aj duchovným v Kláštore hieronymitov v Lisabone. Vyhlásil, že niektorí ľudia vnímajú rímskokatolícku cirkev "so sklamaním a hnevom" práve pre takéto "škandály, ktoré špatia jej tvár".

Tieto škandály "nás vyzývajú na pokornú a pretrvávajúcu očistu, začínajúcu sa bolestným volaním obetí, ktoré musia byť vždy prijaté a vypočuté", uviedol pápež.

Správa nezávislej komisie zverejnená vo februári uvádza, že v Portugalsku bolo od roku 1950 členmi duchovenstva zneužitých najmenej 4815 detí.

Mestský pracovník sťahuje v stredu 2. augusta 2023 protestný billboard proti údajnému zneužívaniu detí katolíckou cirkvou v Alges neďaleko Lisabonu v Portugalsku.
Foto: TASR/AP


Vyšetrovanie dospelo k záveru, že cirkevní hodnostári sa "systematicky" snažili zneužívanie utajovať. Vrcholní predstavitelia portugalskej cirkvi pred týmito zisteniami tvrdili, že takýchto prípadov je len niekoľko.

Výsledky vyšetrovania uškodili cirkvi v krajine s väčšinovým rímskokatolíckym obyvateľstvom. Portugalská cirkev sa obetiam ospravedlnila.

Júlový prieskum Portugalskej katolíckej univerzity v Lisabone ukázal, že 68 percent Portugalcov pokladá povesť cirkvi za zhoršenú a poškodenú.

Skupina na podporu obetí sexuálneho zneužívania duchovnými umiestnila v Lisabone tri veľké billboardy blízko lokalít, kde budú podujatia s účasťou pápeža. Na billboardoch je text: "4800+ detí zneužitých katolíckou cirkvou v Portugalsku".

Pápež nariadil biskupom po celom svete, že musia viesť politiku "nulovej tolerancie" voči duchovným, ktorí sexuálne zneužívajú deti. Usporiadal dovtedy nevídaný summit o sexuálnom zneužívaní duchovnými a zaviedol reformy, medzi ktorými sú aj nové povinnosti nahlasovať prípady zneužívania a utajovania.