< sekcia Zahraničie

Pápež varoval pred extrémizmom

Pápež František, foto z archívu. Foto: TASR/AP

Tieto veci sa môžu opakovať, počnúc ideologickými návrhmi, ktoré tvrdia, že chcú ľudí zachrániť, končiac napokon zničením ľudí a ľudstva, uviedol pápež.

Vatikán 27. januára (TASR) - Pápež František v stredu pri príležitosti 76. výročia oslobodenia nacistického vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau varoval ľudí, aby pozorne sledovali ideologický extrémizmus, ktorý sa podľa neho môže znovu opakovať. Informovala o tom agentúra Reuters.

Pápež počas generálnej audiencie vo Vatikáne, ktorá sa pre koronavírusovú pandémiu konala v jeho knižnici, uviedol, že je nevyhnutné, aby svet nezabudol.

"Pamätať si je prejavom ľudskosti. Pamätať si je znakom zdvorilosti. Pripomínanie je podmienkou pre lepšiu budúcnosti mieru a bratstva," uviedol František.

Ďalej varoval, aby sa spoločnosť mala na pozore pred nebezpečenstvom nacionalizmu. "Pamätať si tiež znamená byť opatrný, pretože tieto veci sa môžu opakovať, počnúc ideologickými návrhmi, ktoré tvrdia, že chcú ľudí zachrániť, končiac napokon zničením ľudí a ľudstva," dodal pápež.

Pápež František navštívil bývalý koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau v roku 2016. Nepredniesol vtedy príhovor, len sa mlčky modlil na mieste, kde v rokoch 1940 - 1945 zomrelo viac ako milión ľudí, prevažne Židov.

Niekdajší koncentračný a vyhladzovací tábor pri meste Osvienčim navštívili aj Františkovi predchodcovia Ján Pavol II. a Benedikt XVI. Ján Pavol II. nazval koncentračný tábor, ktorý sa nachádzal na území jeho bývalého krakovského arcibiskupstva, za "golgotu našej doby".