< sekcia Zahraničie

Pápež vyjadril podporu rybárom držaným v Líbyi

Pápež František, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Bratia a sestry, nastal čas zastaviť každú formu nepriateľstva a uprednostniť dialóg, ktorý krajine prinesie mier, stabilitu a jednotu, dodal pápež.

Vatikán 18. októbra (TASR) - Pápež František vyjadril v nedeľu podporu 18 rybárom držaným v Líbyi, ktorých tamojšie úrady zadržali 1. septembra pre obvinenie z narušenia líbyjských teritoriálnych vôd. Informovala o tom agentúra Reuters.

"Chcem povzbudiť a podporiť rybárov, ktorí sú už viac ako mesiac držaní v Líbyi. Povzbudiť chcem aj ich rodiny, ktoré dúfajú, že budú môcť čoskoro objať svojich drahých," povedal pápež počas tradičného nedeľného požehnania na Námestí svätého Petra.

Líbyjské hliadkovacie člny zadržali 1. septembra dva sicílske rybárske lode a členov ich posádok previezli do východolíbyjského mesta Benghází, kde má vplyv líbyjský poľný maršal Chalífa Haftar.

Posádky rybárskych lodí tvorili Taliani a Tunisania.

O rybárske revíry vedie Taliansko s Líbyou spor od roku 2005, keď sa vtedajší dlhoročný diktátor Muammar Kaddáfí rozhodol jednostranne rozšíriť líbyjské teritoriálne vody z 12 na 74 námorných míľ od pobrežia Líbye. Haftar, ktorý ovláda východnú Líbyu, sa toto rozšírenie snaží aj naďalej presadzovať.

Talianske médiá informovali, že Haftar žiada, aby Taliansko výmenou za prepustenie rybárov vydalo štyroch líbyjských štátnych príslušníkov odsúdených za obchodovanie s ľuďmi. Taliansky minister zahraničných vecí Luigi Di Maio však vo štvrtok vyhlásil, že "takáto výmena by bola neprijateľná".

Pontifik tiež vyzval na začatie mierových rozhovorov v Líbyi, ktorá je v súčasnosti rozdelená medzi dva súperiace tábory: na jednej strane je vláda národnej jednoty (GNA), ktorá je uznaná OSN aj Európskou úniou a má vojenskú podporu Turecka a Kataru, pričom východ krajiny kontroluje poľný maršal Chalífa Haftar, ktorý má podporu Egypta, SAE, Jordánska a Ruska. "Bratia a sestry, nastal čas zastaviť každú formu nepriateľstva a uprednostniť dialóg, ktorý krajine prinesie mier, stabilitu a jednotu," dodal pápež.