Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 28. marec 2023Meniny má Soňa
< sekcia Zahraničie

Pápež vyzval ľudstvo, aby skoncovalo s hrozbou jadrovej vojny

Na snímke uprostred v pozadí pápež František a kresťanský lídri počas posledného dňa medzinárodnej mierovej konferencie "Cry for peace", ktorú organizuje Komunita svätého Egídia pred Koloseom v Ríme 25. októbra 2022. Foto: TASR/AP

František pripomenul, že pápež Ján XXIII. presne pred 60 rokmi, počas tzv. kubánskej raketovej krízy, vyzýval svetových lídrov, aby ušetrili svet od jadrovej skazy.

Rím 26. októbra (TASR) - Pápež František sa v utorok v rímskom Koloseu za prítomnosti ďalších náboženských predstaviteľov prihovoril za mier a ukončenie "jadrovej nočnej mory", keďže sa stupňujú obavy, že vo vojne Ruska proti Ukrajine môžu byť použité atómové zbrane. TASR o tom informuje podľa správy tlačovej agentúry AP.

Ceremónia v starovekej aréne bola vyvrcholením trojdňovej konferencie Medzinárodné podujatie za mier, ktorú zorganizovala Komunita svätého Egídia - katolícka charitatívna spoločnosť s úzkymi väzbami na Vatikán.

František pripomenul, že pápež Ján XXIII. presne pred 60 rokmi, počas tzv. kubánskej raketovej krízy, vyzýval svetových lídrov, aby ušetrili svet od jadrovej skazy. "Aj po šesťdesiatich rokoch na nás tieto slová pôsobia svojou aktuálnosťou. Ja som si ich osvojil," povedal František.

"Mier je dnes vážne porušovaný, napádaný a pošliapavaný - a to v Európe, na tom istom svetadiele, ktorý v minulom storočí prežil hrôzy dvoch svetových vojen," zdôraznil pápež.

Aj napriek ozbrojeným konfliktom v mnohých častiach sveta pápež povedal: "Volanie po mieri nemožno potlačiť. Vyviera zo sŕdc matiek, je hlboko vpísané do tvárí utečencov, vysídlených rodín, zranených a umierajúcich."

Podujatie, ktoré malo tohto roku motto "Volanie po mieri. Náboženstvá a kultúry v dialógu", sa skončilo ekumenickou modlitbou, prečítaním spoločnej výzvy za mier a podpísaním tohto dokumentu pápežom, ako aj ostatnými účastníkmi.

"Skôr než bude neskoro, nech sa aktivizujú rokovania, ktoré by mohli viesť k spravodlivým riešeniam pre stabilný a trvalý mier. Mier je svätý. Vojna taká nikdy nemôže byť. Ľudstvo musí skoncovať s vojnami, inak príde vojna, ktorá skoncuje s ľudstvom," uvádza sa v predmetnej výzve.