< sekcia Zahraničie

Pápež zmenil náuku cirkvi o treste smrti, teraz je neprípustný

Na archívnej snímke pápež František. Foto: TASR/AP

Vatikán vo štvrtok oznámil, že František zmenil katechizmus katolíckej cirkvi - súhrn oficiálnej katolíckej náuky, teda výklad hlavných zložiek katolíckeho učenia.

Vatikán 2. augusta (TASR) - Pápež František zmenil cirkevnú náuku o treste smrti so slovami, že nikdy nemôže byť schválený, pretože útočí na základnú dôstojnosť všetkých ľudí.

Vatikán vo štvrtok oznámil, že František zmenil katechizmus katolíckej cirkvi - súhrn oficiálnej katolíckej náuky, teda výklad hlavných zložiek katolíckeho učenia. Predtým katechizmus uvádzal, že cirkev nevylučuje uchýlenie sa k trestu smrti, "ak je to jediný možný spôsob účinnej ochrany ľudských životov pred surovým agresorom".

V novej náuke sa podľa tlačovej agentúry AP uvádza, že predchádzajúci prístup cirkvi je zastaraný a že existujú iné spôsoby ochrany spoločnosti: "Preto cirkev učí, vo svetle evanjelia, že trest smrti je neprípustný, lebo je útokom na nedotknuteľnosť a dôstojnosť človeka. Cirkev sa odhodlane usiluje o jeho zrušenie na celom svete."