Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 25. február 2024Meniny má Frederik a Frederika
< sekcia Zahraničie

Pápežský vyslanec Matteo Zuppi hovoril v Číne o vojne na Ukrajine

Na archívnej snímke kardinál Matteo Zuppi. Foto: TASR/AP

Kardinál Zuppi, ktorý je na trojdňovej návšteve Pekingu, sa stretol s Li Chuejom, osobitným predstaviteľom Číny pre eurázijské záležitosti.

Vatikán 15. septembra (TASR) - Mierový vyslanec pápeža Františka pre Ukrajinu Matteo Zuppi sa vo štvrtok v Pekingu stretol so zástupcom čínskeho ministerstva zahraničných vecí, s ktorým diskutoval o "snahe podporiť dialóg" s cieľom ukončiť vojnu, informuje TASR podľa tlačovej agentúry AFP.

Kardinál Zuppi, ktorý je na trojdňovej návšteve Pekingu, sa stretol s Li Chuejom, osobitným predstaviteľom Číny pre eurázijské záležitosti. Zuppi s ním viedol "otvorený a srdečný" rozhovor, uvádza sa vo vyhlásení Vatikánu.

Rozhovor bol "venovaný vojne na Ukrajine a jej dramatickým dôsledkom, pričom sa zdôraznila potreba zjednotiť úsilie na podporu dialógu a hľadania ciest vedúcich k mieru".

"Riešil sa aj problém potravinovej bezpečnosti s nádejou, že sa čoskoro podarí zabezpečiť vývoz obilnín, najmä pre najviac ohrozené krajiny," uvádza sa ďalej vo vyhlásení.

Zuppiho, ktorý stojí na čele Talianskej biskupskej konferencie (CEI), pápež v máji požiadal, aby viedol mierovú misiu s cieľom pokúsiť sa zastaviť rusko-ukrajinskú vojnu. Kardinál v júni odcestoval do Kyjeva, kde sa stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

O tri týždne neskôr Zuppi zavítal do Moskvy, kde sa stretol s ombudsmankou pre práva detí Marijou Ľvovovou-Belovovou, ktorú hľadá Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) pre nezákonný presun ukrajinských detí do Ruska.

V júli sa Zuppi stretol aj s americkým prezidentom Joeom Bidenom, s ktorým hovoril na tému vatikánskeho humanitárneho úsilia na Ukrajine.

Zuppi (67) bol zvolený za predsedu CEI minulý rok. Kardinál pochádza z katolíckej komunity Sant'Egidio, ktorá sa špecializuje na diplomaciu a mierové úsilie.

Čína je kľúčovým medzinárodným spojencom Ruska, ale tiež posilnila diplomatické styky s Ukrajinou a odmietla plnohodnotnú vojenskú podporu Moskvy.

Pápež František pravidelne vyzýva na mier na Ukrajine, hoci v prvých mesiacoch po ruskej invázii vo februári 2022 bol kritizovaný za to, že Moskvu ihneď neoznačil za agresora.